Roman Toi 100

Täna, 18. juunil tähistab Torontos oma sajandat sünnipäeva Välis-Eesti koorielu eestvedaja ning laulupidude hing, koorijuht, pedagoog, muusik ja helilooja Roman Toi.

18. juunil 1869 algas esimene laulupidu Eestis. Täpselt 47 aastat hiljem, 1916. aastal sündis Viljandimaal Kõo vallas tänane juubilar, maestro Roman Toi.

Aastatel 1932-36 ja 41-44 õppis Toi Tallinna Konservatooriumis koorijuhtimist, orelit, kompositsiooni ja dirigeerimist.

1944. aastal põgenes ta kodumaalt Saksamaale, kus ta juhatas põgenikelaagrites koore, korraldas kontserte ja väiksemaid laulupidusid. 1949. aastal siirdus Roman Toi Saksamaalt Kanadasse, kus oli Välis-Eesti kooriliikumise hing, Toronto Konservatooriumi õppejõud ning mitmete Välis-Eesti kooride juht.
Ta on lõpetanud Chicago ülikooli konservatooriumi, Toronto Kuningliku Konservatooriumi, Šveitsis Montreaux’s asuva Institute for Advanced Musical Studies ja Toronto ülikooli.

Vahetult Eesti taasiseseisvumise eel toimunud 1990. aasta XXI üldlaulupeol oli Roman Toi laulupeo aujuht koos Gustav Ernesaksa ja Richard Ritsinguga, juhatades segakooride esituses Juhan Aaviku teost „Hoia jumal Eestit“ ning poiste- ja meeskooride esituses tema enda poolt loodud teost „Aiut-taiut“.

Roman Toi tõi sümboolselt laulupeo traditsiooni nõukogude okupatsiooni ahelaist vabasse Eestisse juhatades 1994. aastal taasiseseisvunud Eestis toimunud esimesel üldlaulupeol järjekorranumbriga 22 avaühendkooride esimese teosena koraali „Isamaa kogudus, astu“. Peo teisel päeval juhatas ta segakooride esituses enda kirjutatud teost „Laulu mõju“.

Aasta varem, 1993. aastal toimunud VII noorte laulupeol oli Roman Toi juhatanud ka tollase noortepeo avateost „Kaunimad laulud“.

Viimati külastas Roman Toi Eestit aastal 2014, kui tähistas siin oma 98. sünnipäeva ning osales aukülalisena XXVI laulupeol „Aja puudutus. Puudutuse aeg”.

Roman Toi sajandat sünnipäeva tähistatakse pidulikult tema kodulinnas Torontos. Reedel, 17. juunil toimus Toronto Tartu College’is sümpoosion The Grand Old Man of Estonian Music: Roman Toi 100, kus koorijuht Hirvo Surva ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA juhataja Aet Maatee rääkisid laulupidude traditsioonist läbi aegade.

19. juunil toimub pidulik kontsert-jumalateenistus EELK Toronto Peetri kirikus. Sellel esinevad Kanadas kontserdireisil viibiv Rahvusooper Estonia poistekoor Hirvo Surva juhatusel ja organist Ene Salumäe, Toronto Eesti meeskoor ja Estonia koor, solistid Avo Kittask ja Kristina Agur. Kavas on eeskätt Roman Toi loomingut, aga ka maestro tähtpäevaks valminud Riho Esko Maimetsa uudisteos, laul poistekoorile “Kolm igatsuse laulu” Ernst Enno sõnadel. Selle esiettekannet juhatab Hirvo Surva.
21. juunil annab Rahvusooper Estonia poistekoor Hirvo Surva juhatusel maestro Roman Toi auks kontserdi Toronto Koerner Hall’is. Kontserdil kõlavad Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Urmas Sisaski ja teiste Eesti heliloojate teosed.

Roman Toi on Eesti Heliloojate Liidu vanim liige. Talle on omistatud riigivapi IV klassi teenetemärk ning mitmed EELK teenetemärkid. Roman Toi on Viljandi linna aukodanik ning talle on omistatud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali elutööpreemia.