14. uudiskiri “Minu pidu”

HEA SÕBER!

Sinuni on jõudnud neljateistkümnes XII noorte laulu- ja tantsupeo uudiskiri. Põhjalik eelproovide periood on jäänud edukalt selja taha, peol osalevad kollektiivid on selgunud ning toimub repertuaari viimane lihvimine. Ees seisab suur kulminatsioon, mille nimel oleme kõik mitu aastat vaeva näinud – juba kuu aja pärast saame ühiselt taas tunda laulu- ja tantsupeo maagiat.

Seekordses uudiskirjas:

  • Eelproovidest on hindamatu kogemuse saanud nii lauljad, tantsijad, pillimängijad kui ka kõik nende juhendajad. Oma mõtteid jagavad Heli Jürgenson, Margus Toomla ja Juhan Uppin.
  • Tantsutoimetaja Kadri Tiisi abiga selgitame, kuidas leiavad tuhanded tantsijad väljakul oma koha ning sünnivad silmale kaunid tantsumustrid.
  • Liigijuhtidest tutvustavad ennast ning oma liigi repertuaari laulupeo sümfooniaorkestrite liigijuht Jüri-Ruut Kangur ning tantsupeo võimlemisrühmade liigijuht Kersti Kull.
  • Vaatame, kuidas leida tantsudele sobiv helikeel ja muusikud, kes elava muusikaga tantsijaid saadaksid.
  • Meie pikaaegne partner Premia hoolitseb ka sel korral selle eest, et noorte tuju kosutava jäätisega üleval hoida – kokku valmib 15 tonni laulupeojäätist.
  • Vene emakeelega Liikuri lasteaia lapsed on küll ise veel liiga noored, et laulukaare all laulda või tantsuplatsil tantsida, kuid see ei ole takistanud neil peost muul viisil osa saada.
  • Sisearhitekt Ivi-Els Schneider kirjutab, mis põnev ettevõtmine on Tere-liikumine ja kuidas see laulu- ja tantsupeoga haakub.
  • Eesti Rahva Muuseum tutvustab Eesti lipu ja laulupidude ühist ajalugu ning teeb ülevaate ka sellest, millised aksessuaarid rahvarõivaste juurde käivad.

Peep Sarapiku poolt Juhan Liivi tekstile loodud “Ta lendab mesipuu poole” valiti avalikul hääletusel rahva poolt lauluks, mille ESTCube ja TTÜ Mektory oma satelliitidega kosmosesse saadavad.

XII noorte laulupeo ideekavandi autori Rasmus Puuri sõnul ilmus Juhan Liivi tekst “Ta lendab mesipuu poole” esimest korda 1905. aasta pereajakirjas Linda ning sellele tekstile on koorilaule loonud ka Miina Härma, Juhan Simm ja Riho Päts. Peep Sarapiku laul kõlas laulupeol esmakordselt 1993. aasta noortepeol segakooride esituses.

Lugu lindistatakse üles suvel XII noorte laulupeo lõpuühendkoori esituses ning seejärel salvestatakse see satelliitide ESTCube 2 ja TTÜ100 mällu ning lennutatakse järgmisel ja ülejärgmisel aastal avakosmosesse.