Eestimaale sai tiir peale tehtud ja koos peo suunas teele asutud

Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA käis 28. jaanuarist kuni 16. veebruarini koos XII noorte laulu- ja tantsupeo korraldajate ja kunstilise toimkonna esindajatega ringkäigul läbi Eesti, et tutvustada kollektiivijuhtidele lähenevat pidu ning üheskoos teele asuda.

Sellisel viisil käidi laulu- ja tantsupidu kollektiivijuhtidele tutvustamas esimest korda. Kõigi teekonnal osalenute ühised mälestused kohtumistest erinevates maakondades on väga soojad ja positiivsed. Erilisena jäid meelde hetked, kui kohaletulnud kollektiivijuhid said ise sõna ning rääkisid, mida nende jaoks tähendavad mõisted nagu minu aeg, minu inimesed, minu kodu, minu maa, minu juured.

Laulu- ja tantsupeo Tartumaa kuraatori Astrid Halliku sõnul seisneb terepäevade väärtus võimaluses kohtuda peo korraldajatega silmast-silma. Harjumaa terepäeval osalenud noorte rahvatantsijate juhendaja Irina Pärila sõnul tekitab laulu- ja tantsupeo protsessis osalemine positiivset sõltuvust ning terepäevad andsid mõista, et üks suur masinavärk on jälle tööle hakanud.
“Iga terepäevadel osalenu sai võimaluse samastuda peo mõttelise tõotusega – mõelda sellele, milline on minu lugu, kes on minu inimesed, kus on minu juured, milline on minu kodu,” rääkis Hallik. Tartumaa kuraatori arvates on laulu- ja tantsupidu eestluse kasvatamise koht. “Tänapäeva ühiskonnas ei ole enam Treffnerit või Westholmi, kes võtavad oma kooli kokku ja räägivad isamaast või olulistest väärtustest,” lisas Hallik.

Astrid Hallik võttis tutvustava ringkäigu kokku sealt kõlama jäänud sooviga, et kõik tantsuõpetajad ja koorijuhid, kes terepäevadel osalesid, annaksid lastele lisaks tantsude ja laulude õpetamisele edasi ka seda tunnet, mis peoga kaasas käib. “Noortepeo ilu avaldubki selles, kui lauljad ja tantsijad enda sisemuses lõpuks ühte viisi tunnevad. Siis tekib ka üheks olemine.”

Irina Pärila sõnul on peo korraldajate üliinimlik ja soe suhtlemine nii erilised, et iga kord õnnestub neil juba enne pidu sügavale hinge pugeda. “See annab tugeva laengu ja arusaama, et ajame õiget asja. Mind isiklikult puudutas kõige enam see, millise innukusega tantsupeo üldjuht Margus Toomla rääkis Koidu ja Hämariku lugu. Ja siis sain aru, et mitte mina üksi ei pea seda lugu kuulma, aga ka minu tantsulapsed ja nende vanemad, kellele läbi inspiratsiooni ka vastutust jagada,” kõneles Pärila.
Harjumaa terepäevalt võrsus Jõelähtme vallas tegutseval Irinal ka mõte, et Loo ja Kostivere tantsurühmadel, kes peo poole teel on, tuleb seda sama lugu kuulda. “Minu soov on tekitada lastes vaimustust, et nad tunneksid end kui olulist osa peost. Soovin, et koos laste ja vanemate toetusega suudame tantsud nii hästi ära õppida, et kõik saaks tunda seda ühistunnet ja keegi neist ei loobuks rahvakultuurist ja rahvatantsust kunagi,” rääkis Pärila.

Tere käisid ütlemas noortepeo peakorraldaja Aet Maatee, laulupeo peadirigent Heli Jürgenson, tantsupeo pealavastaja Margus Toomla, laulupeo dirigent ja idee üks autoritest Rasmus Puur, rahvamuusikute loominguline juht Juhan Uppin, muusikatoimetaja Kersti Seitam, tantsutoimetaja Kadri Tiis, programmitoimetaja ning registri juht Vaike Rajaste, noortepeo kunstnik Kerstin Hallik ning peo teabejuht Sten Weidebaum.

Tuhat tänu kõigile tulijatele!

Vaata fotogaleriisid toimunud terepäevadelt: https://2017.laulupidu.ee/galeriid/