Saame tuttavaks: “Mina jään” neiduderühmade liigijuht Ulla Helin-Mengel

XII noorte tantsupeo neiduderühmade liigijuht Ulla Helin-Mengel jagab oma mõtteid eesootava peoga seotud ootustest, oma meeskonnast, varasematest tantsupeoga seotud mälestustest ning annab ka omapoolse soovituse noortele, kes suvel tantsuplatsil kokku saavad.

Millise ootusega lähed vastu XII noorte tantsupeole?

Ma olen osalenud tantsupidudel erinevates rollides kokku kuus korda, kuid neidude liigi meeskonnas olen esmakordselt. Vastutus ja ootused on suured. Soov kogeda, õppida, märgata, anda endast maksimum, on pannud mind suure kohusetundega peo ettevalmistuses osalema. Tahan loota, et kõik paberile pandud joonised õnnestuvad ka väljakul ja koostöö tantsijatega sujub. Tuleb eriline, emotsionaalne ja meeldejääv pidu! Kingime oma tantsud ju Eesti Vabariigile sajandaks sünnipäevaks!

Kellest koosneb Sinu meeskond?

Meeskonnas on Helle-Mare Kõmmus, kes on olnud paljude pidude loomise juures. Tal on pealavastaja, liigijuhi ja assistendi kogemused.

Maire Udras on naisrühmade liigijuhi kogemusega, neidude- ja naisrühmade juhendaja ning tantsulooja.

Ave Anslan on tantsuõpetaja ja tantsulooja, neidude liigitantsu “Heinalised” autor.

Milline tähendus on Sinu jaoks sõnapaaril “mina jään”?

Kunagi, kui ma olin oma tantsutee alguses ning valikute ees, millist suunda valida, ütles mulle ema: “Ühed stiilid tulevad, teised lähevad, aga rahvatants jääb!” Olen tänulik. Mina jään tantsima, õppima ja õpetama Eesti rahvatantsu. Lisaks on tantsupeod ja tuhanded särasilmsed tantsijad üks põhjus, miks ma tahan jääda Eestimaale.

Milline on Sinu kõige meeldejäävam mälestus seoses tantsupeoga?

Kõige kallim mälestus on kaisukaru loomine ja lavastamine esimeste klasside tantsijatele liigijuhina 2011. aasta tantsupeol. Pealtvaatajana aga liigutas mind hingepõhjani 1999. aasta tantsupeo “Talismani tantsud” finaal “Põhjamaa“. Pisar tuli silma, kui vanaisa-ealine mees minu kõrval võõra aktsendiga kaasa laulis. Sel hetkel ma otsustasin, et järgmisel peol tantsin JUBA väljakul kaasa! See soov läks täide ja rohkemgi veel.

Mida ja miks tooksid esile oma liigi repertuaarist?

Neidude tantsud on mitmekülgsed. “Heinalised“ tantsu ajal näeme väljakul lisaks tantsijatele umbes 480 reha! See on vahva ja hoogne tants, mis paneb alati rahva kaasa elama. “Külmapõli“ algus võib tekitada veidi külmavärinaid. “Päikesetervituse” ajal tuleb väljakule kogu tantsupere.

Sinu üks praktiline soovitus noorele, kes tuleb tantsupeole?

Võta kaasa mugavad sissekäidud treeningjalanõud ja veepudel. Soovitan proovides kanda nokamütsi, sest siis on pea kaetud ja päike ei paista silma!