Kuidas saada XII noorte laulupeol “Isamaa ilu hoieldes” solistiks?

XII noorte laulupeo kunstiline toimkond kuulutas välja konkursi, et leida 16-20 aastane noor, kes esitaks laulupeo kontserdil koos segakooridega ühena neljast solistist Alo Mattiiseni ja Jüri Leesmenti laulu “Isamaa ilu hoieldes”. Esimesed kiiremad on end konkursile juba ka registreerinud.

Solistide ansamblis astuvad lavale erinevas vanuses lauljad, kus noor solist esindab oma põlvkonda. Laulupeo kunstilise toimkonna sõnul tahetakse konkursiga rõhutada laulupeo “Mina jään” üht lähteideed – meil on palju võimekaid ja tegusaid noori, kes on valmis andma oma panuse Eesti kultuuri allesjäämisse.

“Otsime neidu või noormeest, kes tunneb sügavat seost ideega, et põlvkondadevaheline tugev side on maailma liikumapanev jõud. Inimest, kes suudab laulu ja selle teksti väga isiklikult tunnetada,” selgitas XII noorte laulupeo segakooride dirigent Valter Soosalu. Teost saadab laulupeol orkester koos rokkbändiga.

“Isamaa ilu hoieldes” on Soosalu sõnul tõsine manifest meie koori- ja rokkmuusika ajaloos. “Need ürgsest jõust tulvil manitsussõnad on tänaseks vajutanud ajatu pitseri eestlaste rahvuslikku eneseteadvusse. Nähtavasti tasub meil tänagi endile meenutada, missugustele väärtushinnangutele meie rahvas kord juba ühiselt lauluga alla kirjutas. Noore inimesena usun siiralt, et koos suudame laia pintsliga alla joonida nende sõnade taga peituva positiivse energia,” lisas dirigent.

Konkursile oodatakse noort lauljat, kellel oleks loole vastav häälematerjal, julgus esineda solistina suurel laval ning veenev lavaline karakter, samas ka oskus anda edasi laulu sõnumit. “Mind isiklikult huvitab kõige enam, kuidas noor mõtleb. Mismoodi ta oma mõtte välja toob, milline on nii väljendus- kui ka sisendusjõud. Paljudele on antud hea lauluhääl, aga kõige olulisem on, kuidas noor seda lugu lahti mõtestab ja kuidas ta selle nähtavale toob. Kui me sellise võimega inimese leiame, siis on suur tõenäosus, et ta suudab ka teisi nakatada,” rääkis Soosalu.

XXV noorte laulupeol “Ilmapuu” ühe solistina “Isamaa ilu hoieldes” esitanud Ivo Linna soovitab noortel lauljatel antud loole läheneda sirgelt ning ilma liigsete vokaalsete viguriteta. “Alo Mattiisenil oli see mõeldud regilauluna, kus eeslaulja laulab ees ja koor kordab järel. Laulu võti on selles, et ta peaks olema nagu ta ka kolmkümmend aastat tagasi oli – siiras ja võitluslik,” rääkis Ivo Linna.

Solistina laulupeol üles astuvatel noortel soovitab ka Ivo Linna mõelda ennekõike laulu sõnumile, mitte suure rahvamassi peale, mis kohale tuleb. “Minul on selle loo puhul närvist aidanud üle saada see, kui ma laulan eest ja siis tuleb koor oma massiga kohe kõrvu ja kordab iga su lauset. See on võimas tunne, mida kogeda,” lisas laulja.

Konkursile kandideerimise avalduse ja näidisvideo esitamise tähtaeg on 15. veebruar kell 12.00. Kandidaatide lõppvoorud toimuvad veebruaris ja märtsis ning võitja loodetakse välja kuulutada märtsis.

Valituks osutunud noorel solistil tuleb osaleda laulupeo eelproovides ning suvel toimuva XII noorte laulupeo kontserdil.

Vaata “Isamaa ilu hoieldes” KLAVIIRI siit

Kuula “Isamaa ilu hoieldes” saatefono siit

Täpsemad juhised kandideerimiseks leiab siit