Laulu- ja tantsupeol osaleb mitmeid huvitavaid külaliskollektiive

XII noorte laulu- ja tantsupidu “Mina jään” toob Tallinnasse suure hulga väliskülalisi. Koore saabub peole nii Soomest kui Rootsist, aga ka kaugemalt nagu USA-st ja Kanadast, ühtekokku 16 külaliskollektiivi. Tantsupeol osaleb üks külaliskollektiiv – Riia Eesti Põhikooli 4. klassi tantsurühm.

San Francisco Pääsukesed

Üks põnev väliseesti kollektiiv, San Francisco Pääsukesed, tuleb laulupeole USA-st. Kooris on liikmeid vaid kaheksa, kõik vanuses 7-11 aastat. Eriliseks teeb koori see, et pooled liikmed on Ameerika lapsed, kes on laulupeole tulekuks õppinud ära laulud nendele täiesti tundmatus keeles. Proovides on lisaks laulupeo laulude õppimisele räägitud ka lugusid Eestist ning kõige rohkem ootavad lapsed seda, et proovida päris Eesti sauna ning näha Eesti suve, randu ning rabasid ja olla osa millestki nii võimsast nagu seda on meie Eesti laulupeod.

Toronto Eesti Koolikoor

Ameerika mandrilt tuleb XII noorte laulupeole ka väliseesti lastest koosnev Toronto Eesti Koolikoor. Toronto Eesti Seltsi Täienduskoolide juurde loodi 2003. aastal õpilaskoor, kes soovis laulma minna laulupeole Eestisse.  2004. aastal võttis Toronto Eesti Koolikoor ette esimese reisi üldlaulupeole Tallinnasse.  Sellest ajast peale on Toronto Eesti Koolikoor laulnud igal noorte- ja üldlaulupeol, dirigendiks alati Reet Lindau-Voksepp, klaverisaatjaks Charles Kipper, grupijuhtideks kooli kauaaegsed esindajad Edgar Marten ja Elle Rosenberg. Lastekoori koosseisus on tänavu 20 lauljat, kes elavad väga erinevates linnades, aga soov esineda laulupeol on olnud tugevam kui kaugused. Mitmetele lauljatele on tänu laulupeole esimest korda võimalus viibida oma vanavanemate sünnimaal ja kohtuda Eesti sugulastega.

Euroopa Eesti koorid

Seitsmes Euroopa riigis elavaid eesti lapsi ühendavaid koore on seekordsel peol kolm: Euroopa Eesti Mudilaskoor, Euroopa Eesti Lastekoor ja Euroopa Eesti Noortekoor. Kokku laulab neis 126 lauljat kaheksast riigist (Luksemburgist 56, Belgiast 45, Saksamaalt 12, Prantsusmaalt 3, Hispaaniast, Soomest ja Hollandist 1 ning Eestist 8). Dirigent Anneli Aken alustas Luksemburgis igakuiste laulutundidega 2009. aasta kevadel. 16 Luksemburgi eestlast osalesid mudilaskoori ridades esimest korda 2011. aasta noortepeol, neist 13 on tänaseks juba noorte segakooris. Laulupühapäevi Brüsselis alustas Anneli Aken novembris 2012.

Riia Eesti Põhikooli tantsurühm

Ainsa väliskollektiivina osaleb XII noorte tantsupeol “Mina jään” Riia Eesti Põhikooli 4. klassi tantsurühm juhendaja Lelde Krēslina eestvedamisel. Esimest korda osalesid väliseestlaste tantsurühmad 1990. aasta tantsupeol. Riia Eesti Põhikool on Läti õppekava alusel töötav riiklik põhiharidust andev õppeasutus, mis asutati 1908. aastal, suleti 1940. aastal ning taasavati 1989. aastal. Kooli erinevad rühmad on ka varasemalt noortepidudel osalenud. Kooli eesmärk on anda Lätis elavatele eesti lastele, aga ka eesti keelest ja kultuurist huvitatud läti peredest lastele võimalus õppida algklassides osa aineid eesti keeles. Kooli traditsioonideks on mõlema riigi tähtpäevade ja rahvakalendrist tuntud sündmuste tähistamine.

Kõik väliseesti koorid XII noorte laulupeol:

 • Stockholmi Eesti Kooli lastekoor (väliseesti lastekoor Rootsist), juhendaja Jaan Seim
 • Toronto Eesti Koolikoor (väliseesti lastekoor Kanadast), juhendaja Reet Lindau Voksepp
 • Stockholmi Eesti Kooli mudilaskoor (väliseesti mudilaskoor Rootsist), juhendaja Epp Jaansoo
 • Euroopa Eesti lastekoor (üle-euroopaline lastekoor), juhendajad Ehtel Kuldvere-Vent ja Anneli Aken
 • Helsingi Eesti lastekoor (väliseesti lastekoor Soomest), juhendaja Annika Lumi
 • Helsingi Eesti mudilaskoor (väliseesti mudilaskoor Soomest), juhendaja Annika Lumi
 • San Francisco Pääsukesed (väliseesti mudilaskoor USA-st), juhendaja Riina Orav Sepp
 • Euroopa Eesti mudilaskoor (üle-euroopaline mudilaskoor), juhendajad Anneli Aken, Ehtel Kuldvere-Vent ja Tuuli Solom
 • Euroopa Eesti noortekoor (üle-euroopaline segakoor), juhendajad Ilona Aasvere, Andres Ammas ja Anneli Aken
 • Stockholmi Eesti Kooli vilistlaskoor (väliseesti neidudekoor Rootsist), juhendaja Jaan Seim
 • USA Idaranniku Eesti lastekoor (väliseesti mudilaskoor USA-st), juhendaja Maaja Roos

Kõik väliskoorid XII noorte laulupeol:

 • Knabenchor der Jenaer Philharmonie (Saksamaa poistekoor), juhendaja Berit Walther
 • Детский хор “Хрусталъные голоса” (Ukraina lastekoor), juhendaja Nataliia Nekrasova
 • EEB2 Children’s Choir (Belgia lastekoor), juhendaja Jelena Bessonova
 • Tiirismaa kooli kammerkoor (Soome segakoor), juhendaja Anna Elina Tikkanen
 • Kammerchor der Christian-Rauch-Schule Bad Arolsen (Saksamaa segakoor), juhendaja Steffen Hause)

Külaliskollektiiv XII noorte tantsupeol:

 • Riia Eesti Põhikooli 4. klassi tantsurühm, juhendaja Lelde Krēslina