Prooviperiood õnnestus, eksam seisab ees

Lõpule on jõudnud XII noorte laulu- ja tantsupeo “Mina jään” maakondlikud eelproovid. See on olnud hindamatu kogemus igale väikesele lauljale, tantsijale ja pillimängijale, aga ka kõikidele nende juhendajatele, kellest paljude jaoks on see samuti esmakordne kogemus juhendaja rollis.

Tänaseks on teada, et 2. juulil toimuval XII noorte laulupeo kontserdil toovad 762 koori ja orkestrit kuulajateni 44 eripalgelist muusikateost. 30. juunil ja 1. juulil toimuval kolmel tantsupeo etendusel toovad 581 tantsu- ja võimlemisrühma pealtvaatajateni iidsele Koidu ja Hämariku legendile tugineva loo põlvest põlve edasi pärandatava kullakera hoidjatest.

Nii lauljad, tantsijad kui ka pillimängijad tegid kunstilise meeskonna sõnul ettevalmistusprotsessi käigus läbi märkimisväärse arengu. Samasuguse arenguhüppe tegid aga ka liigijuhid ja assistendid, kes suvel esimest korda laulupeol dirigendipulti tõusevad ning tantsijaid väljakul juhendama hakkavad.

XII noorte laulupeo peadirigendi Heli Jürgensoni sõnul on kõik noored dirigendid olnud kogu ettevalmistusprotsessi jooksul oma ülesannete kõrgusel ning kõigil neil on olemas see miski, mis saalitäie rahvast käima suudab tõmmata. “Alustasime dirigentidega kaks aastat tagasi Vigala seminar-laagris esmakordselt koorijuhtidele repertuaari tutvustades. Selle ajaga on kõik oma esinemisjulgust ja teadlikkust erialast kõvasti kasvatanud,” kinnitas Jürgenson.

Prooviperioodi kõige suuremaks väärtuseks noortele dirigentidele peab Jürgenson kogemust, mis saadakse sellest, kui nähakse läbilõiget Eesti kooride ja noorte laulmise tasemest. “Nad on saanud maastikunägemuse ja see on ilmselt kardinaalselt erinev sellest, mis nende kujutluses on olnud. Kui laulupeopulti tõusmine on noorele dirigendile auasi, siis sellega tööpõld nende jaoks alles avaneb. Nad on kogu Eestit tundma õppinud ja saanud selgeks, millega tuleb valitud erialal rinda pista,” lisas Jürgenson.

Noortepeo peadirigent on kindel, et laulupeo kontsert õnnestub, sest eeltöö on olnud põhjalik. “Mõtlen ise juba ka sellele, et kui peo allkiri on “mina jään”, siis meie noortel dirigentidel on vaja pärast dirigendipuldis ärakäimist öelda, et nemad jäävad ja panevad käed laulupeo-liikumisele igapäevaselt külge,” ütles Jürgenson.

XII noorte tantsupeo pealavastaja Margus Toomla sõnul on liigijuhi või –assistendina ametis olles prooviperioodi jooksul kõige lahedam positiivne ärevus, mis selles rollis vastutuse ja juhtimisega kaasneb. “Noored ja energilised juhendajad suudavad palju entusiasmi pealt ära teha ja seda positiivsust ka lastele edasi kanda. Peamine on jääda iseendaks ja teha oma asja, siis tuleb ka tulemus,” rääkis Toomla.

Kõige suurem kulminatsioon ootab noori liigijuhte ja assistente ees siiski peonädalal. “Väljakul mikrofoni ees tantsijate juhtimine on kõige suurem vastutusekoorem. Siis tuleb teha kiireid ja tarku otsuseid. Eelproovide ajal on aega proovideks rohkem valmistuda, oma sõnumit läbi mõelda. Peonädalal on aega mõelda vaid öötundidel, platsil tuleb abilistega säilitada külma närvi ja tegutseda,” rääkis Toomla oma kogemusest.

Kogemus, mille tantsupeo protsessi kaasategemine igale liigijuhile annab, on Toomla sõnul hindamatu. “Soovitan omast kogemusest hoolikalt läbi mõelda, mida ja mis tempoga lastele peonädalal rääkida, millal pause teha, kuidas lapsi kiita. See protsess kasvatab tohutult empaatiavõimet ja hindamatu on oskus jääda ka rasketel hetkedel rõõmsameelseks – hea tuju ja rahulik meel on noortele nakkav,” lisas Toomla.

Rahvamuusikapeo loomingulise juhi Juhan Uppini sõnul annab ka rahvamuusikapeo ettevalmistusprotsessis osalemine hea ülevaate muusikute tasemest üle Eesti. “Laulu- ja tantsupeoga võrreldes on meil ilmselt väljakutseid rohkemgi. Rahvamuusikuid on kindlasti keerulisem tüürida, sest paljud neist ei tunne nooti ja õpivad ning mängivad pilli vaid kuulmise järgi,” ütles Uppin. Tema sõnul on igale peole ka hea põlvkondade ja mõttelaadi värskus. “Näiteks mandoliinide liigijuht Joosep Sang on meil tänavusel peol esimest korda selles ametis. Kui alguses tundus tema repertuaarivalik ehk liialt julge, siis pärast eelproove võin öelda, et ta tabas sellega kümnesse,” lisas ta.

Laulupeol osalevate kollektiividega saate tutvuda siin.

Tantsupeol osalevad kollektiivid on kirjas siin.