Jälgi XII noorte laulu- ja tantsupidu ERR-is

Juuli algus toob ETV ekraanile XII noorte laulu- ja tantsupeo “Mina jään” ülekanded. Viiel argipäevaõhtul (26.-30.06) vahetult enne noortepeo algust on eetris traditsioonilised peo ettevalmistust näitavad kümneminutilised eelsaated “PEOLE!”, mida juhivad Margus Saar, Anna Gavronski, Piret Järvis, Taavi Eilat ja väike Kase Kai Kihnust.


1. juuli päeval jõuavad vaatajateni rahvamuusikapidu ja õhtul noorte tantsupidu. Rahvamuusikute pidu on eetris esimest korda iseseisva ülekandena ning näha saab tõeliselt rikkalikku pillide pidu. Rahvamuusikapeolised jagunevad vastavalt ansamblite koosseisule kuue pilliliigi vahel: kandled, viiulid, lõõtspillid, näppepillid, akordionid ja koondorkester. Igal liigil on viiest kuni seitsmest palast koosnev repertuaar. Kuna rahvamuusika üks peamisi funktsioone on läbi aja olnud tantsuks mängimine, toimub üritus sel korral seal, kus on tantsijad, ehk Tantsupeo juures ja sellest lähtuvalt on Rahvamuusikapeo repertuaari läbiv joon tantsulisus. Lisaks tantsulugudele koosneb peo repertuaar üldjoontes pärimuslikest ja rahvalikest lugudest, aga kõlab ka autoriloomingut ja teiste maade muusikat. Rahvamuusikapeol on sel korral üks ühine pikk kontsert, kus kõik pilliliigid oma kavaga esinevad. Rahvamuusikute peo loominguline juht on Juhan Uppin. Ülekande režissöör on Rait-Roland Veskemaa, produtsent Kadi Priske, toimetaja Grete Lõbu.

Tantsupidu Kalevi staadionil tugineb motiividele muistendist “Koit ja Hämarik”. See on lugu igikestvate väärtuste põlvest põlve edasikandmisest ning vastutusest esiisade ja -emade tarkuse hoidmisel. Pidu on sündinud ajal, kui vajame oma juurtelt jõudu, et hoida esivanemate tarkust, meie oma olemise viisi. Sümboolne tõotus “Mina jään” seob meid selle maa traditsioonidega, hoolimata katsumustest, mis meie teele võivad sattuda. Tantsumurul on ühtekokku 8500 tantsijat ja võimlejat. Tantsupeo pealavastaja on Margus Toomla, idee autor on Meelis Kompus koostöös Maian Kärmase, Margus Toomla, Marju Kõivupuu ja Rasmus Puuriga. Teleülekande režissöör on Ruti Murusalu, juhtoperaator Raul Priks, tehnikajuht Risto Sirts ja produtsent Margus Saar.

Päev hiljem, 2. juulil, saavad ETV vaatajad osa noorte laulu- ja tantsupeo rongkäigust ning XII noorte laulupeost. 2. juuli hommikul algusega kell 9.30 alustab Vabaduse väljakult lauluväljaku poole kõndimist pea 40 000 noorest pidulisest koosnev rongkäik, mida televaatajate jaoks kommenteerivad Margit Kilumets ning Tarmo Tiisler. Piret Järvis on aga reporterina otse sündmuste keskel ja toob vaatajateni kõige ehedamad emotsioonid rongkäigust. Rongkäigu ülekande režissöör on Eva Katariina Taimre, produtsendid Kadi Priske ja Helen Valkna.

Lauluväljakul toimuvat vahendavad televaatajaile Margus Saar ankruna ning reporteritena piduliste-pealtvaatajate seast Anna Gavronski, Taavi Eilat ja 8-aastane Kihnu tüdruk Kase Kai. Kai on siiani teinud Vikerraadios Kihnu uudiseid, nüüd leiab aset tema teledebüüt reporterina ka kaamera ees. Laulupeo ülekande režissöörid on Ülle Õun, Margit Ossipova, produtsent on Helen Valkna, toimetajad Anu Välba ja Reimo Sildvee.

Vikerraadio ja Klassikaraadio vahendavad noorte laulupeo kõrghetki.

2. juulil on Vikerraadio täienisti laulupeolainel. “Vikerhommikust” (kell 5.30) alates saab ülevaate laulu- ja tantsupeoliste tegemistest pealinnas ning alates kell 9.30 toome kuulajateni neljatunnise rongkäigu kulgemise Tallinna Vabaduse platsilt Lauluväljakule.

Klassikaraadios on samal päeval kell 12.00 eetris “Luukamber”, mis annab ajaloolise ülevaate noorte laulupidude traditsioonist Eestis.

Kell 14.00 algavast noorte laulupeo põhikontserdist teevad ülekande nii Vikerraadio kui Klassikaraadio. Otsesaadet Tallinna Lauluväljakult ja värskeltrenoveeritud raadiotornist juhivad Tarmo Tiisler, Margit Kilumets, Maian Kärmas, Meelis Süld, Taavi Libe, Lisete Velt ja Marge-Ly Rookäär.

Raadio helisalvestusmeeskond töötab koosseisus Vytautas Martinonis, Kaspar Karner, Siim Mäesalu, Ats Treimaa, Priit Karind, Virgo Mäe, Anton Ventsel, Andres Olema ja Ingrid Marran.

XII noorte laulupidu “Mina jään” on terve nädala nii Vikerraadio kui Klassikaraadio põhifookuses, saated lauluväljakult on eetris terve laulupeonädala.

Raadio 4  saatekavas on  2. juulil kell 12.30-13.00 reportaaž rongkäigult ja kell 15.05-16.00 kontserdi otseülekanne lauluväljakult. Kommenteerib Irina Svensson.

ETV+ ekraanile jõuab 1. juulil kell 18.50-20.00 ja 20.11-21.15 tantsupidu ning 2. juulil kell 14.00-14.49 ja 16.55-20.10 laulupidu. Tantsupidu kommenteerivad Aleksandr Hobotov ja Marina Kuznetsova, laulupidu kommenteerivad Artur Tjulenev ja Tanja Mihhailova. Koha peal on reporter Mihhail Malkin.