Laulu- ja tantsupeol ole valmis nii vihmaks kui päikeseks

Riigi ilmateenistuse andmetel võib laulu- ja tantsupeo nädala ilm olla üsna muutlik, mistõttu tuleb proovides olla valmis nii vihmasadudeks kui ka päikeseks.

Esmaspäeval (26.06.) suundub madalrõhkkond Botnia lahe äärest Soome ja selle servas sajab meil hoovihma ja kohati on äikest. Puhub tugev edela- ja läänetuul, õhutemperatuur on 14..17°C.

Teisipäeval (27.06.) eemaldub madalrõhkkond Valge mere äärde, aga selle edelaserv ulatub ikka Läänemere äärde. Hoovihma võimalus püsib, ehkki sajuhooge on harvem. Puhub ikka tugev edela- ja läänetuul, puhanguid on 15, Soome lahe ääres kuni 18 m/s. Õhutemperatuur on päeval 15..19°C.

Kolmapäeval (28.06.) Venemaa põhjaaladele kaugeneva madalrõhkkonna mõju väheneb ja üürikeseks tugevneb Läänemere kohal kitsas kõrgrõhuvöönd ning saju võimalus on väike. Päeval üksik hoog vihma siiski välistatud pole. Õhutemperatuur on päeval 17..20°C.

Neljapäeval (29.06.) on madalrõhkkonna mõju suurenemine tõenäolisem ja ka vihma võimalus suurem (~75%). Lõunakaarest on oodata sooja õhumassi jõudmist. Sel juhul kerkib päevasoe mõni kraad üle 20°C.

Kuna Eesti suvi võib ilma poolest olla heitlik, tuleks pika nädala jaoks arvestada ka vajaliku hulga riietega. “Kindlasti tasub kaasa pakkida mitu komplekti nii külmadele kui ka soojadele ilmadele sobilikke riideid. Üks täiskomplekt vahetusriided peaks olema kaasas ka proovides ja harjutusväljakutel käies. Siis on võimalik seal riideid vahetada ja ei pea vihma korral märgades riietes külmetama. Pükste, särkide ja kilejopede kõrval ei tohiks unustada ka varusokke,” rääkis meditsiiniteenistuse juht Erik Velleramm. Hea oleks kaasa võtta ka õla- või seljakott, kuhu varuriided sisse mahuksid ja mida oleks mugav harjutusväljakule või proovi kaasa võtta.

Riided võiksid olla kihilised, nii saab soojema ilma korral kihte vähemaks võtta ja külmema ilmaga juurde panna. “Ka peakate tasub proovi kaasa võtta, et päike liiga ei teeks. Samuti tasub heledale nahale päikese korral päikesekreemi määrida,” rääkis Velleramm. Üks lihtne asi, mis alati taskusse pista, on vihmakeep.

Laulu- ja tantsupeo meditsiinitoimkond soovitab tarbida rohkelt vedelikku (vett) nii proovide, kui ka etenduste ja kontsertide ajal. “Kanna vett alati endaga kaasas! Kalevi staadionil, lauluväljakul ning mõlema väljaku söögialadel on võimalused täiendada joogivee varusid,” ütles meditsiiniteenistuse juht Erik Velleramm.

Ennekõike on aga oluline teada, et nii tantsupeo harjutusväljakutel, Kalevi staadionil kui ka lauluväljakul liiguvad peo ajal ringi esmaabiosutajad, kelle tunneb ära kollase vesti järgi, millel on kirjas “esmaabi” / “first aid”. Samuti on kohal kiirabibrigaadid, kes on valmis vajadusel kiiresti reageerima.