Kuidas saada tuhanded tantsijad mustritesse?

Mai keskpaigas kogunesid tantsupeole oodatud rühmade juhendajad Paides, et sukeldada XII noorte tantsupeo “Mina jään” jooniste maagiasse. Peoni jäänud aega kasutavad tantsijad nüüd selleks, et selgeksõpitud tantsud väljakule ja mustrisse seada.

Tantsutoimetaja Kadri Tiisi sõnul ootavad pealtvaatajad tantsupeolt lisaks tantsudele ja muusikale just kauneid mustreid. Seetõttu on tantsupeol tantsivate kollektiivide juhendajatega vajalik juba varakult rääkida mustritesse seadmisest tulenevad muudatused läbi ning näidata täpselt jooniste pealt, kus rühmad paigutuvad ja kuhu liiguvad.

“Niipea kui lavastusse sobivad tantsud selgeks saavad, hakkavad liigimeeskonnad ühes tantsupeo pealavastajaga mõtlema väljaku lavastuste ja jooniste peale. See on pikk ja detailne protsess ning lisaks tuleb mõelda ka kahel pool tribüünidel istuvatele pealtvaatajatele – tantsupeo etendus lavastub üheaegselt nii ida- kui ka läänetribüüni suunas ning see teeb tantsude joonistesse seadmise eriti keerukaks. Väljakul mõjuvad hästi sümmeetrilised joonised ning oluline on, et muster oleks mõlemalt tribüünilt vaadates arusaadav,” rääkis Tiis.

Seekordsel tantsupeol liigub jutustus läbi aastaringi – suvest sügisesse, sealt edasi talve ja siis taas kevadesse ja uuesti suvesse. Igas aastaajas kohtame iseloomulikke sümboleid – talvel näiteks lumememmesid ja suves heinalisi rõõmustavat päikest. “Laste puhul oleme eesmärgiks võtnud, et tants, mis väljakule mustrisse joonistub, ei tingiks algselt selgeksõpitud tantsu muutust. Liikumised peavad olema loogilised, ega tohi ära võtta tantsulusti. Igal täiendusel on selge eesmärk, näiteks see, et väljakule joonistuks õigel ajahetkel tammetõrud või lumememmed,” lisas Tiis.

Koidu ja Hämariku loo toovad pealtvaatajateni ligikaudu 8500 noort tantsijat ja võimlejat vanuses 7-19 aastat. Kui suurtel tantsupidudel näeb rohkem rahvusmustritest pärit elemente, siis noortepidudel klassikalisi pilte. “Muusika, tants ja muster räägivad pealtvaatajale ühte ja sedasama lugu. Lisaks aastaaegade tunnustele joonistatakse väljakule ka mõned meie peo logoelemendid – minu juured, minu maa – igaüks võiks seda lavastust vaadates mõelda, kas ta leiab ka need mustrid väljakult üles ja mõistab, mis sõnumeid need sel hetkel kannavad,” rääkis Tiis.

Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA kodulehelt leiab kõigi tantsu- ja võimlemisrühmade tantsude videod ja töölehed joonistega. Kui rühmadel tekib jooniste järgi harjutades täiendavaid küsimusi, siis on neile valmis vastama kõik liigijuhid. Kõikide tantsude töölehed ja joonised leiab kodulehelt iga rühma repertuaari alt: https://2017.laulupidu.ee/tantsupidu/repertuaar/