Politsei aitab tagada laulu- ja tantsupeoliste turvalisust

XII noorte laulu- ja tantsupeo ajal on suurüritusele omaselt näha tavapärasest enam politseinikke, kes koostöös korraldajate ning turvaettevõtetega tagavad piduliste turvalisust. Üle saja politseiniku on abiks rongkäigul ning politseipunktid on avatud nii Kalevi staadionil kui ka Lauluväljakul.

Varasemate aastate kogemus näitab, et enim on politseinike abi vajanud kaaslase, juhendaja või vanema silmist kaotanud lapsed. Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna juhi Kaido Saarniidu sõnul tuleks lähedast või oma rühma otsival inimesel pöörduda turvatöötaja, politseiniku või korraldusmeeskonna liikme poole, kes saavad aidata.

“Suure rahvamassi seas ei pruugi igal ajahetkel olla head telefonilevi. Palume nii vanematel kui ka kooride ja tantsugruppide juhendajatel ning õpetajatel enne pidu lastele üle rääkida rahvamassis liikumise reeglid ja kokkulepped, kuidas üksteist leida. Külastajatel soovitame lapsega kaasa panna kontaktnumber, kuhu eksinud lapse leidnud politseinik helistada saab,” lisas Saarniit.

Lauluväljakul ja Kalevi staadionil on avatud politseipunktid, kuhu kogutakse leitud esemed. Väärtuslikumatest leidudest nagu dokumentidest ning mobiiltelefonidest teeb politsei fotod ning  postitab Facebooki loodud ürituselehele. Leiud ootavad politseipunktides omanikke Kalevi staadionil laupäeva õhtuni ning Lauluväljakul pühapäeva õhtuni.

Väiksemad või vähemväärtuslikud kaotatud asjad võib tuua reedel ja laupäeval Kalevi staadionil ka seal asuvasse tantsupeo staapi. Lauluväljakult leitud väiksemad ja vähemväärtuslikud asjad võib tuua alates reedest kuni pühapäevani kell 9.00 – 22.00 laulupeo infotelki, mis asub Oru värava juures. Kaotatud riideesemete ja muu taolise leidmiseks tuleb pärast pidu pöörduda Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse poole numbril 627 3120 või kirjutada meiliaadressil laulupidu@laulupidu.ee. Kaotatud esemeid saab kätte Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutusest (Pärnu mnt. 10, a-korpus, 4. korrus) kahe nädala jooksul pärast peo lõppu.

Laulu- ja tantsupeo turvateenuste ülema Peeter Sepa sõnul peaksid kõik külalised tutvuma sisekorraeeskirjaga, et ürituse alale sisenedes turvakontrollis tarbetut ootamist ning ebamugavaid üllatusi vältida. “Väravas tuleb arvestada ajakuluga, mis kulub pagasi kontrollimisele. Soovitame oma kott enne peole tulekut läbi vaadata, et seal ei oleks midagi sellist, millest väravas loobuda tuleb – olgu selleks siis klaastaara või muud sellist, mis võib peolistele ohtu kujutada. Vihmase ilma korral palume peole kaasa võtta vihmakeebi ning tuletame meelde, et kindlasti tuleks koju jätta vihmavari, mis kaaskülastajate vaadet varjab. Lemmikloomadki peavad koju jääma ning fotoentusiastidele tuletame meelde, et ka drooni lennutamine ei ole lubatud,“ selgitas Sepp.

Pühapäeva, 2. juuli hommikul Vabaduse väljakult algaval rongkäigul osaleb ligi 39 000 peolist.  Rongkäik vältab mitu tundi ning piirab oluliselt liiklust kesklinnas ning Pirita teel. Seetõttu tuleks kõigil autojuhtidel jälgida sel ajal ajutist liikluskorraldust ning valida alternatiivseid teid või kasutada võimalusel ühistransporti. Kesklinna politseijaoskonna juhi Kaido Saarniidu sõnul hoolitseb üle saja korrakaitsja ning erariietes politseiniku selle eest, et suur rahvahulk turvaliselt sihtpunkti jõuaks.

“Nii noorematele kui ka vanematele pealtvaatajatele, aga ka rongkäigul osalejatele panen südamele, et suursündmuste ajal rumalatele naljadele kohta ei ole. Igasuguse ohu kahtluse korral reageerib politsei täie tõsidusega ning resoluutselt, mistõttu võivad pealtnäha süütul vembul olla väga tõsised tagajärjed,“ ütles Kaido Saarniit.

“Suurte rahvahulkade seas võib kergesti tekkida paanika, mistõttu tuleb nii rongkäigus osalejatel kui ka pealtvaatajatel arvestada teiste pidulistega, käituda viisakalt ning hoolivalt üksteise suhtes ning mitte tekitada oma käitumisega tahtlikult hirmu,“ rõhutas politseimajor.

Samuti palub Kaido Saarniit külastajatel ning pidulistel olla tähelepanelik ja mitte jätta oma kotti järelevalveta. Nii nagu tavapäraselt, kontrollivad Päästeameti töötajad ka laulupeol ja tantsupeol järelevalveta jäetud kahtlust äratavaid esemeid erilise tähelepanuga. “See võib põhjustada asjatut ärevust ning tarbetut tööd olukorras, kus tegelik oht puudub,“ lisas Saarniit.

Laulu- ja tantsupeo ning rongkäigu toimumise ajal ei ole peoalal ning rongkäigu piirkonnas turvalisuse kaalutlustel lubatud lennutada droone.

Laulu- ja tantsupeo sisekorraeeskiri: https://2017.laulupidu.ee/sisekorraeeskiri/