Veiko Tubin: kõige tähtsam on jääda iseendaks

Tallinna lauluväljakul käivad teist päeva proovid – enam kui 25 000 laulupeolist valmistub pühapäevaseks XII noorte laulupeo “Mina jään” kontserdiks. Tegime laulupeo eel juttu ideekavandi autori ja peadirigendi assistendi Veiko Tubinaga.

Seekordse laulupeo kahe ideekavandi autori Rasmus Puuri ja Veiko Tubina nägemus “Noored juured” kannab endas mõtet laulda noorte heliloojate loomingut või noorpõlves kirjutatud teoseid. Selle peegelduseks astuvad pühapäeval pulti ka noored dirigendid, suisa 17 neist saavad oma laulupeoristsed.

“Ma ei uskunud, et algsest ideekavandist sedavõrd palju teoks saab ja nii suur hulk noori sellele teele kaasa võetakse. Ka teosed, mis laulupeol esitamisele tulevad, on paljudel juhtudel kirjutatud just heliloojate nooruspõlves,” ütleb Tubin. Ta tunnistab, et kaks ja pool aastat ettevalmistust on olnud täis nooruslikku energiat, mis annab peole ainult särtsu juurde. “Tegijate jaoks pakatab see pidu tohutust meeskonnatundest, ka noored dirigendid kaasasime teadlikult nii varakult ettevalmistusse,” lisas Tubin.

Laulupeo kontserdil kõlavad lugude vahepeal ka noorte lauljate, pillimängijate ja dirigentide vahetekstid. Need annavad ideekavadi autori sõnul usku noortesse ja on juba enne pidu talle silma pisara toonud. “Me ei ole harjunud noortelt seda küsima, aga nende usk Eestisse on väga suur. See teeb südame soojaks,” räägib Tubin. Pühapäevale vaatab mees aga teatava hirmuga. “Enam seda protsessi ei peata. Ootusärevus ja närv on sees. Samas nõustun peadirigent Heli Jürgensoni mõttega, et kõige ülevamad hetked on kahe ja poole aastase ettevalmistusprotsessi jooksul ilmselt juba ära olnud. Kogu see protsess on olnud emotsionaalne ja pühapäev selle lõppakord,” lisas ta.

XII noortepeo lubadus “Mina jään” on Tubina sõnul üks kõige ilusamaid lubadusi, mida ta on kuulnud. “Mina jään iseendaks – see on kõige tähtsam. Ma tahan olla ise, ma ei pea sulanduma massi, võin olla eriline ja teistmoodi,” ütleb ta. Nii laulupeo kontekstis kui ka elus üldisemalt on Tubina sõnul oluline kuulata. “Öelda oma sõbrale, sugulasele või naabrile, mis on südamel. Laulupidu on selleks üks hea koht.”.

XII noorte laulu- ja tantsupeo keskmes on noore põlvkonna side oma maa, kultuuri ja vanema põlvkonnaga, mis koonduvad ühise mõiste alla “juured”. Laulupeo piletid on saadaval Piletilevi kõigis müügikanalites üle Eesti. XII noorte laulu ja tantsupidu toimub 30. juuni – 2. juuli Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil.