Kas laulu- ja tantsupeol vaid lauldakse ja tantsitakse?

Loomulikult mitte! Peo juurde käib peale laulupeo kontsertide ja tantsupeo etenduste veel palju muudki — proovid vihmas ja päikesepaistes, supisöömine murul, kaugemalt tulnutele pealinna avastamine ja koolimajades ööbimisega seotud põnevus. Laulu- ja tantsupeol kohtutakse vanade sõpradega, saadakse uusi tutvusi, nauditakse rongkäiku.

Lisaks kõigele eelnimetatule on ju lapselegi selge, et peole tulevad ka pillimehed, kes musitseerivad oma instrumentidel erinevate orkestrite koosseisus — meil on puhkpilliorkestrid, sümfooniaorkestrid, saatemuusikud ja rahvamuusikute pillipidu. Ära ei tasu unustada ka publikut, kes tuleb pidu kuulama-vaatama ja samas ka kaasa laulma ja tantsima. Kuid lisaks sellele on laulu- ja tantsupeo kavasse kuulunud veel kõiksugu väga erinevaid tegevusi ja sündmusi.

Eriti põnev on selliste lisategevuste osas I noorte pidu, kus alles otsiti ja katsetati peole parimat vormi. Üleliidulise pioneeriorganisatsiooni 40. aastapäeva auks korraldatud pidu oli ühtlasi pioneeride V vabariiklik kokkutulek. Sellega seonduvalt toimus päev enne peo algust toonasel Võidu väljakul (tänasel Vabaduse platsil) parimate pioneeride miiting ja paraad, kus raporteeriti, et kaksaastaku plaan on edukalt täidetud: oli kogutud vanarauda, kasvatatud küülikuid, tehtud seitse miljonit tundi tööd ja rajatud igasse kooli Lenini tuba või nurgake. Ka seegi käis ääriveeri laulu- ja tantsupeo tähistamise juurde. Sama päeva õhtul toimusid lõkkeõhtud, kus koguneti lõkete ümber ja lauldi eelnevalt selgeks õpitud laule.

Esimeste noorte tantsupidude kava tundub ka tänapäevastega võrreldes harjumatult kirju. Lisaks tantsurühmade esinemistele olid kavas pioneerivõistlused, võistlusmängud näiteks telgi püstitamises ja jooksmises, kombineeritud teatevõistlused. Lisaks toimusid noorte tantsupeol, sarnaselt üldtantsupidudele, erinevate kooride ja rahvamuusikute esinemised.

Tänaseks päevaks on kontsertide ja etenduste kava üsna kindlat struktuuri järgiv, kuid samas on leitud enam viise, kuidas tuua peomeeleolu selgemalt juba varasemasse aega. Lisaks proovidele, mis on alati käinud laulu- ja tantsupeoks ettevalmistamise juurde, on üha olulisemad erinevad eelüritused, mis toovad peotunde vahel isegi kargesse kevad-talve.

Täpselt 100 päeva enne viimasena toimunud noorte laulu- ja tantsupidu “Maa ja ilm” tervitati kevade saabumist suure ühisüritusega väikestele laulu- ja tantsupeolistele, kes kohtusid Tallinna lauluväljakul laulmiseks, tantsimiseks, meisterdamiseks ning maast ja ilmast lugude vestmiseks. Lõpetuseks saadeti teele saadikud, kes jutustasid laias ilmas meie lugusid ja jõudsid peo alguseks ilmatarkusega koju tagasi.

Foto: Varem olid tantsupidude osaks erinevate võistluste kõrval ka kooride ja rahvamuusikute esinemised. Pildil on rahvamuusikud ja tantsijad 1987. aastal toimunud VI noorte laulu- ja tantsupeol. (Tartu Linnamuuseum, http://muis.ee/museaalview/1907604)