Galerii: Dirigendid tutvusid noortepeo repertuaariga

Koorijuhid ja puhkpilliorkestrite dirigendid õppisid aprilli alguses Tartus ja Tallinnas repertuaari, mis tuleb esitamisele 2017. aasta suvel toimuval noortepeol. XII noorte laulupeo repertuaar on eripalgeline, sisaldades nii peo algideest lähtuvat uudisloomingut noortelt autoritelt kui ka tuntud ja armastatud teoseid.

Tartus Haridus- ja Teadusministeeriumis ning Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis ning Tallinnas Salme Kultuurikeskuses ja Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis toimunud seminaride nädalavahetusel osales kokku ligi 400 koori ja puhkpilliorkestri dirigenti.

Kahel päeval vaadati laulupeo kunstilise toimkonna juhatusel ning 18 koori ja kahe puhkpilliorkestri osalusel läbi kogu XII noorte laulupeo repertuaar. Iga loo õppimiseks oli seminarides aega ligikaudu 10-20 minutit. Edasine töö jätkub dirigentidel oma kollektiivide juures, kellega tuleb lood ja laulud selgeks õppida.

Laulupeo peadirigendi Heli Jürgensoni sõnul on repertuaariseminarid muutunud laulupeo ettevalmistusprotsessi lahutamatuks osaks. “Minu kõige suurem emotsioon on seotud noorte dirigentidega, kes on laulupeo teekonna sellises rollis esimest korda ette võtnud. Praktiliselt poole aastaga, kui repertuaari esmakordselt õpetajatele tutvustasime, on tehtud suur arenguhüpe,” rääkis Jürgenson.
Uutele dirigentidele olid repertuaariseminarid esimeseks kohtumiseks kõikide lauluõpetajatega. “Laulupeo kontserdi lõpptulemusest kolmandikule pandi alus just tollel repertuaariseminaride nädalavahetusel,” lisas Jürgenson.

Noortepeo peadirigendi sõnul tekkis töises õhkkonnas kõige enam küsimusi töös nootidega. Laulupeoks on tellitud kaheksa uudisteost ja neliteist uut seadet. Jürgensoni kinnitusel käidi laulupidude kullafondist, mis suuremale osale õpetajatest juba varasemast hästi tuttav, üle kiiremini. Uudisteoste ja uute seadetega oli tööd arusaadavalt rohkem.

Segakooride liigijuhi Kaspar Männi sõnul tutvustasid dirigendid kõikide lugude puhul oma nägemust sellest, mida soovitakse kuulda, alates tempodest kuni hingamisteni. “Muusikaõpetajad saavad selle teadmisega repertuaari lihtsamini selgeks. Seminarides mitteosalenutele on abikäeks töölehed, et ühisproovides ei peaks enam nende küsimustega tegelema,” ütles Mänd. Seminaride ajaks valmisid ka noortepeo laulikud ja orkestrinoodid, kus kokku on 34 koorilaulu ja kuus orkestrilugu.

Puhkpilliorkestrite liigijuhi Hando Põldmäe kinnitusel said ka orkestrijuhid hea ülevaate, kuidas repertuaar tehniliselt välja näeb ja osalisi kõnetab.

“Puhkpilliorkestritele on kavas neli lugu. Eesti klassikalisest muusikaajaloost Eduard Tubina “Maksamereliste tants” balletist “Kratt”, uuema muusika alla liigitub aga Priit Raik’i “Tormakas algus”. Lisaks on kavas kaks uudisteost: traditsioonilisemat joont hoidev ja rahvaviisil põhinev Riivo Jõgi “Koduteel” ning Ülo Kriguli “Laevadele”. Kriguli hea orkestri- ja pillide tundmine on alati toonud hea tulemuse – seekordne teos on hoopis teistsuguses helikeeles kui puhkpilliorkestrite repertuaar varem on olnud ning on kirjutatud 21. sajandist ajendatuna, mistõttu on alust oodata, et sellest võib omamoodi hitt saada,” tutvustas Põldmäe lühidalt repertuaari.

Noorte laulupeo peadirigendiks on Heli Jürgenson, tantsupeo pealavastajaks on Margus Toomla. XII noorte laulu ja tantsupidu “Mina jään” toimub 30. juuni – 2. juuli 2017 Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil.

Vaata fotogaleriid 2. aprillil Tartus toimunud repertuaariseminarilt siit ning 3. aprillil Tallinnas toimunud repertuaariseminarilt siit.