XII noorte tantsupeo ainus väliskollektiiv saabus Tallinna

Eile saabus Tallinna ainsa väliskollektiivina XII noorte tantsupeol “Mina jään” osalev Riia Eesti Põhikooli 4. klassi tantsurühm. Rõõmsameelseid lapsi ootab juba täna ees esimene pikem proovipäev harjutusväljakul.

Riia Eesti Põhikool on Läti õppekava alusel töötav riiklik põhiharidust andev õppeasutus, mis asutati 1908. aastal, suleti 1940. aastal ning taasavati 1989. aastal. Koolis õpib täna ca 200 õpilast, kellest XII noorte tantsupeole sõitis üks klass – kümme poissi ja kümme tüdrukut.

Laste klassijuhataja Aiva Plauca sõnul tantsivad lapsed Riia Eesti Koolis alates esimesest klassist. “Tantsime valdavalt Eesti rahvatantse, laulame seevastu nii eesti kui läti keeles,” rääkis Plauca. Nii nagu klassijuhatajal, on ka lastel eesti keel suhtlustasandil suus ning nädalane keelepraktika on tantsimise kõrval ainult boonuseks.

Riia Eesti Kooli erinevad rühmad on varasemalt noortepidudel osalenud neljal korral. Kooli eesmärk on anda Lätis elavatele eesti lastele, aga ka eesti keelest ja kultuurist huvitatud läti peredest lastele võimalus õppida algklassides osa aineid eesti keeles. Kooli traditsioonideks on mõlema riigi tähtpäevade ja rahvakalendrist tuntud sündmuste tähistamine.

3.-4. klassi segarühmad tantsivad tantsupeol neli tantsu: “Kullakera kandjad”, “Oige ja vasemba”, “Kevadrõõm” ja “Ojake”. “Oleme tantsupeoks pikalt valmistunud. Lastel on küll juba kuu aega koolivaheaeg olnud, aga proovides tuletame kõik sammud ja liikumised uuesti meelde. Eile õhtul tegime omakeskis esimese proovi ja täna alustame harjutusväljakul tantsimisega,” rääkis Plauca.

Klassijuhataja sõnul on paljud lastest varasemalt tantsinud ka Läti tantsupeol. Pärast tantsupeo etendusi osalevad lapsed pühapäevasel rongkäigul ning lähevad vaatama laulupidu. “Ka suurem osa lapsevanemaid tulevad võsukeste esinemist vaatama ja neile kaasa elama,” lisas ta.