Laulu- ja tantsupeo raames avatakse kaks näitust

30. juunist kuni 2. juulini on laulupeo toimumise ajal lauluväljakul avatud koolinoorte laulupidusid kajastav fotonäitus “Laulupeotänav”. Tantsupeomuuseum tutvustab XII noorte tantsupeol tantsupidude unikaalset traditsiooni näitusega “EST-LAT-LIT Baltiriikide noorte tantsupeod”, mis avatakse Tantsupeomuuseumi telgis 30. juunil.

Fotonäitus “Laulupeotänav”

Fotonäitus “Laulupeotänav” pakub vaatamiseks põnevaid hetki läbi ajaloo Eesti kooritraditsioonidest huvitujatele, eesti rahvale ja väliskülalistele. Fotonäituse eesmärk on elustada mälestusi möödunud laulupidude ülevatest hetkedest. Iga stend kajastab üht toimunud koolinoorte laulupidu.

Välinäitus on avatud lauluväljakul 30. juuni kuni 2. juuli, laulupeo toimumise ajal. Edasi suundub näitus Tartu Laulupeomuuseumisse, kus 4. juulist kuni 31. oktoobrini eksponeeritakse seda muuseumi siseõues. 
Hiljem levib ekspositsioon rändnäitusena Eesti maakondades. Idee autorid ja näituse kuraatorid on Kaire-Lea Pihlap ja Ahti Tubin. Näituse kujundaja on Tarmo Teder ning näituse toimetaja on Sirje Pärismaa.

Näitus “EST-LAT-LIT Baltiriikide noorte tantsupeod”

Näitus “EST-LAT-LIT Baltiriikide noorte tantsupeod” avatakse Tantsupeomuuseumi telgis 30. juunil. Näitus kajastab kolme riigi – Eesti, Läti ja Leedu noorte tantsupidude kujunemise ja arenemise lugu.

Näitus on jaotatud kolme ossa, iga riigi väljapanek on mahutatud kuuele stendile. Sellele lisanduvad kaks sissejuhatavat stendi. Näituse kujundus on ühtne ning toetub suurel määral fotomaterjalil. Näitust visualiseerivad Eesti, Läti ja Leedu tantsupidude arhiivimaterjalidel põhinevad videoprogrammid (kolmel eraldi ekraanil). Näitusele tuleb ka Alfred Raadiku vahakuju, mille valmistab WAX Stuudio OÜ.

Näituse ettevalmistamisel teeb Tantsupeomuuseum koostööd Läti ja Leedu noorte tantsupidude korraldajatega. Tantsupeomuuseum Eestis soovib näituse koostamisega kaasa aidata samasuguste muuseumide tekkimisele Lätis ja Leedus, et koos tugevamad olla.

Tantsupeomuuseumi telgi leiab lauluväljaku peaväravast sisse minnes paremat kätt, sissepääs avaneb läänetribüüni suunda. Näitus on laulupeol osalejatele avatud juba 29. juuni hommikust, et lapsed ja noored seda vaadata saaksid. Pealtvaatajatele on näitus avatud 30 juunil ja 1. juulil kell 10.00 kuni hilisõhtuni.

Näituse koostajad on Angela Arraste (MTÜ Tantsupeomuuseum; tantsupedagoog ja mentor), Ilze Mažane (Läti noorte tantsupidude projektijuht, tantsukollektiivi juht, ballettmeister, koreograaf; Läti Riikliku Hariduskeskuse referent), Zivile Adomaitiene (Leedu Rahvakultuuri Keskuse tantsuosakonna juhataja, tantsukollektiivi juht, koreograaf, ballettmeister, Leedu tantsupidude koordinaator), kunstnik- kujundaja Peeter Paasmäe ning keeletoimetaja Monika Tomingas.