Sabine Burgeri poeetiline ja isiklik fotoraamat Eesti laulukultuurist

Väikesest Šveitsi külast pärit Sabine Burger sattus 1998. aastal Eestisse. Siin kogetu jäi hinge ja arenes sooviks jäädvustada Eesti laulukultuuri, mille tulemusel valmis raamat “Laulan laevatäie”.

Sabine ise peab seda poeetiliseks fotoraamatuks, kus umbes kaks kolmandikku on pilte, lisaks tekstid ja laulusõnad. “Mina pildistasin ja vaatasin Eesti kultuuri väljastpoolt tulnud šveitslase vaatenurgast, kuid tekstid on loodud eestlase sisemisest perspektiivist, need kirjutasid Lauri Sommer, Valdur Mikita, Eero Raun, Kristiina Ehin ja Ly Seppel,” kirjeldab ta.

Sabinel kulus raamatu koostamisele kaks aastat, mille jooksul jälgis ta 11 koori tegemisi. Need olid Eesti Rahvusmeeskoor, Tallinna Sadama koor, Eesti Panga kammerkoor, venekeelne Narva koorikooli poistekoor, segakoor HaleBopp Singers, meeste leelokoor Liinatśuraq, Meremäe-Obinitsa naiskoor, Kihnu koolilaste koor, Kihelkonna segakoor, NUKU koor nukuteatrist ja Eesti koorijuhtide naiskoor.

“See on raamat, kus silmadel on kuulamist. Siin kõlavad traditsioonilised laulutekstid, lood ja mõtted laulmisest ning fotod lauljatest. Fookusse on võetud laulmine kui võimalus olla üleni hetkes, päris omaette. Aga ka laulmine kui viis teistega koos olla ja juttu vesta. Laulmine Eestis kui kohtumine, ajalugu, rahvaliikumine, väljendusvorm, identiteet,” seisab raamatus autori prelüüdis.

Sabine Burgeri poeetiline ja isiklik fotoraamat Eesti laulukultuurist

XII noortepeo mudilaskooride dirigent Jaanika Kuusik kirjeldab raamatut kui väga ehedat ja kauneid emotsioone pakkuvat lugemist. “Mind isiklikult kõnetas kõige enam Kristiina Ehini pajatus naistest, kes tahtsid esimesele laulupeole minna. Olles ise laulupeo kultuuri nii dirigendi kui ka lauljana nuusutanud, liigutas see mind väga,” rääkis Kuusik.

Samuti on Kuusiku sõnul väga kõnekad näiteks Valdur Mikita tekstid sellest, kuidas ta mõtiskleb looduse ja laulmise põimumise teemadel. “See raamat on ajas kestev ja sobib kaasa mõtlemiseks nii lastele kui ka vanematele. Näiteks kooritunnis vaatasime lastega pilte, mis tekitasid paljudes positiivseid emotsioone,” lisas ta.

Rohkem infot raamat “Laulan laevatäie” kohta leiab veebilehelt http://www.laulanlaevataie.ee.