Millised on esimesed muljed noortepeo eelproovidest?

Jaanuaris said alguse suvise noorte laulu- ja tantsupeo eelproovid. Kuu ajaga on repertuaari lauldud ja tantsitud igas Eestimaa otsas. Millised on aga liigijuhtide esimesed emotsioonid ja muljed esimestest eelproovidest?

Segakooride liigijuhi Kaspar Männi sõnul võib seni toimunud eelproovide põhjal öelda, et koorid on usinalt tööle hakanud. “Osad lood tulevad juba väga hästi, teisi peab veel veidi harjutama. Tundub, et ka repertuaar noortele meeldib,” tõdes Mänd. Nii suure osavõtuga kontserdi puhul, nagu seda on Laulupidu, on eelproovid vältimatult vajalikud. “Valmistume selleks, et koos laulukaare all olles sünniks selle laulupeo ime. See ongi eelproovide mõte,” lisas Mänd.

Kiidusõnu jagub Männil ka teistele oma liigi dirigentidele. “Ksenija Grabovaga käisime eelproovis Kuressaares – ta sai vägede juhtimisega seal esimesest hetkest peale väga hästi hakkama. Kihvt oli näha, et töö läks kohe käima. Sama lugu on ka Valter Soosaluga, kellega koos käisime Viljandis. Ta haarab hästi suuremat seltskonda ja suudab tähelepanu koondada,” rääkis Mänd. Kaasteelistele soovitab ta kindlat meelt ja julgust, et energiat jaguks kogu pikaks prooviperioodiks.

Lastekooride liigijuhi Janne Fridolini sõnul on eelproovide meeleolu ja õhkkond olnud tõeliselt mõnus. Päris mitme proovi lõpus on koorijuhid tulnud tänama heatahtliku, lõbusa, kuid samas töiselt aktiivse proovi eest. “Lastekooride repertuaar meeldib lauljatele väga, ka õpetajatelt oleme saanud sel aadressil kiitvaid sõnu. Lemmiklaul on enamasti olnud “Maailm heliseb”, kuid väga hästi on selgeks õpitud ka Gustav Ernesaksa “Päev läeb puudele punane”,” rääkis Fridolin.

Südame teevad Fridolini sõnul soojaks lauljad, kes õhinal proovis kaasa teevad. Tavaliselt istuvad nad esimestes ridades ja on valmis laulma kogu saali eest, tohutu energiaga. Ja neid on olnud igas saalis, igas proovis, õhkab Fridolin positiivsest energiast. Proovides juhtub ka toredaid seikasid: “Ühes proovis, kus oli kaasas ka Rasmus Puur, tuli üks tüdruk pärast proovi Rasmuse juurde ja ütles nii siiralt ja õhinal, et Rasmuse jutt Veljo Tormisest ja juurtest ning esivanemate pärandi hoidmisest oli teda niivõrd inspireerinud, et tal tulid pisarad silma. Pärast ettelaulmise ajal vaatas too tüdruk rohkem Rasmust kui dirigenti,” meenutas Fridolin.

Tantsupeo 1.-2. klassi segarühmade liigijuht Agne Kurrikoff-Hermann kiidab samuti enda hoolealuseid, kes tulevad suvel kõik esimest korda tantsumurule. “Eks see eelproov ole nende jaoks juba pisike tantsupidu. Paljudel on esimene kogemus ka rahvariiet kanda,” rääkis Kurrikoff-Hermann. Kõigile, kellega eelproovides kohtutakse, antakse kaasa hüva nõu, millega edasi töötada. “Kui järgmine kord aprillis kokku saame, siis räägime juba ühist tantsukeelt,” lisas ta.

2.-3. klass segarühmade liigijuhi Liina Eero jaoks on esimesed eelproovid möödunud tavapärasest ärevamalt, sest ta on sel peol esmakordselt liigijuhi rollis. “Esmamulje on super. Muidu tantsivad lapsed ikka üksi oma proovisaalis, aga nüüd on võimalus tulla ja vaadata, et teised teevad täpselt sama asja. Siis tekib ka see tunne, et teine rühm tantsib minu kõrval sama asja, meie ühist asja,” rääkis Eero.

Maakondades hoolitsevad eelproovide toimumise eest kokku 19 laulu- ja tantsupeo kuraatorit. Proove viivad läbi tantsupeo üldjuhid ja assistendid ning laulupeo dirigendid. Noorte laulu- ja tantsupidu „Mina jään“ toimub 30.06 -02.07.2017. Noorte laulupeo peadirigendiks on Heli Jürgenson, tantsupeo pealavastajaks on Margus Toomla.