XII noorte tantsupeo selgrooks on Koit, Hämarik ja Vanaisa

2017. aasta suvel toimuval XII noorte tantsupeol aitavad tuhandete tantsijate kõrval jutustada Koidu ja Hämariku lugu kolm laulvat peategelast – Koit, Hämarik ning Vanaisa.

Rolle täidavad üleriigilise konkursi käigus välja valitud neli noort osatäitjat: Jaagup Tuisk, Hardo Adamson, Jennifer Marisse Cohen ning Merit Männiste, kes kõik saavad laval üles astuda kahes tantsupeo etenduses. Vanaisa rollis astub lavale Ivo Linna.
Tantsupeo pealavastaja Margus Toomla sõnul ei ole tantsupeole peategelasi sedalaadi konkursiga kunagi varem valitud. “Eriliseks tegi konkursi ka asjaolu, et kuigi tegemist on tantsupeo peategelastega, siis tantsuoskus ei omanud suurt tähtsust – esimesel kohal olid hea lauluhääl ning näitlejameisterlikkus,” selgitas Toomla.

Tantsupeo lugu, mida noored tantsijad 2017. aastal Kalevi staadionil jutustama hakkavad, on inspiratsiooni saanud Friedrich Robert Faehlmanni muistendist “Koit ja Hämarik”, mis räägib päikeseaasta igavesest kordumisest.

 
1

“Tantsupeo põhisõnum on rahvuskultuuri põhiväärtuste hoidmine ja põlvest põlve edasiandmine, mida väljendatakse Koidu ja Hämariku teekonnana neljas aastaajas ehk ühes aastaringis,” kirjeldas Toomla. Pärast katsumusi pärandab Vanaisa päikese ehk kullakera kandmise ülesande noortele. See on ühtaegu nii tunnustus kui ka vastutus, milleks noored on valmis, kinnitades seda vandega “Mina jään”.

Koit ja Hämarik koos Vanaisaga on järgmisel suvel toimuva tantsupeo selgrooks – nad ilmuvad väljakule neljal pööripäeval ning finaalis. Tantsupeo kesksel kohal on aga siiski tantsijad, kes etenduses aastaringi tantsides läbivad.

Lähikuudel keskenduvad noored peategelased õpetaja Mare Väljataga juhendamisel lauluproovidele. “Talve keskpaigas salvestame tantsupeo kavas olevad peategelaste laulud plaadile. Varakevadel hakkame aga õppima lavastuse liikumisi,” rääkis Toomla, mis peategelasi ees ootab. Taaskord kõlab XII noorte tantsupeol ka lavalt elav muusika. Peale Koidu, Hämariku ja Vanaisa, saab orkestrilaval näha ja kuulda paljusid armastatud eesti muusikuid ja lauljaid.

XII noorte tantsupeo pealavastaja on Margus Toomla, pealavastaja assistendid Karmen Ong ja Sille Kapper ning muusikajuht Kristjan Priks.