Paides saab esmakordselt näha tantsupeo kava täies ulatuses

15. mail toimub Paide kultuurikeskuses tantsu- ja võimlemisrühmade juhtidele XII noorte tantsupeo kava esitlus-seminar, kus kogu peo kava esmakordselt läbi mängitakse.

Tegemist on tantsupeo õppeprotsessi osaga, mida kasutatakse alates 2007. aasta noortepeost selleks, et õpetajad ja lavastusmeeskond näeksid ja kogeksid võimalikult varakult kogu kava tervikpilti elavas esituses.

Esitluskontserdil kannavad tantsupeo kava ette tantsuansambli Sõleke rühmad, Tallinna Prantsuse Lütseumi tantsurühm Leesikad, Jüri Gümnaasiumi ja Tallinna Pedagoogikaülikooli tantsurühmad, Jõgevahe Pere neidude rühm ning spordiklubi Finess ja võimlemisklubi Janika rühmad “Forfett” ja “Marmoset” võimlejad.

“Eestimaa südames toimuv esitluskontsert on vajalik etenduse terviku tajumiseks. Seeläbi tulevad kõige paremini välja tantsupeo sõnumid, millele taaskord eraldi tähelepanu pöörame. See on kõige kindlam viis anda edasi teadmine, miks kindlad tantsud kindlatele liikidele valiti ning mis sõnumit need endas kannavad,” selgitas tantsutoimetaja Kadri Tiis.

Iga tantsupeo etenduses olev tants kannab endas teatud tundeid ja emotsioone. “Kindlasti on lihtsam anda edasi üksikute tantsude mõtet ja sõnumeid, ent oluline on ka see, et õpetajad annaksid oma tantsijatele edasi üldist emotsiooni,” lisas Tiis.

Lisaks korraldatakse kava esitluskontserdil Paides rahvarõivateemaline loeng. “Rahvarõivaste kandmine on oluline osa tantsupeost. Iga peo eel on neid, kes hakkavad uusi riideid tegema või olemasolevaid uuendama ning küsivad selleks nõu,” rääkis Tiis. Rahvarõivaspetsialist Anu Randma annab sel teemal Paides nõu laiale auditooriumile, aga huvi korral ka personaalselt.

5.-6. klassi segarühmadele on kavas koreograaf Elo Unt’i poolt loodud tants “Näljamihkel”, kus kasutatakse spetsiaalset nukku. Paides korraldatakse 5.-6. klassi õpetajatele eraldi töötuba, kus Näljamihklit tegema õpetatakse.

Esitlusel tantsivad lapsed ja noored saavad aga osaleda XII noorte laulu- ja tantsupeo ning SOS Lasteküla koostöös toimuval joonistusvõistlusel “Mina jään”.

XII noorte tantsupeo kava esimese poole õppeseminarid toimusid 19.-20. märtsil, mil selgeks õpiti esimesed 14 tantsu. Teine osa repertuaarist käiakse läbi 10.-11. septembril. Vaata lisaks siit.