Segakooride ees astub solistina üles 19-aastane Indra-Mirell Zeinet

Eeloleval suvel toimuval XII noorte laulupeol astub segakooride ees lavale 19-aastane Indra-Mirell Zeinet, kes võitis laulupeo solistikonkursi ning esitab ühena neljast solistist Alo Mattiiseni ja Jüri Leesmenti laulu “Isamaa ilu hoieldes”.

Jõhvist pärit Indra-Mirell valiti välja kuuekümne 16-20-aastase konkursil kandideerinud noore seast, kellest pääsesid teise vooru 11 lauljat. Valiku langetas žürii lõpuks Indra-Mirelli ja Otepäält pärit Gertrud Aasarohti vahel.

“Dirigent Valter Soosalu sõnu silmas pidades võib öelda, et karakter oli see, mida solisti juures otsiti. Et see ühtiks just selle laulu sõnumiga. Ma usun, et suudan enda karakteriga laulu sisse elada ja jätta sellega kustumatu mälestuse nii rahva kui enda südamesse,” kirjeldas Indra-Mirell oma mõtteid sellest, miks just temale otsustati anda võimalus laulupeol solistina üles astuda.

Oma rolli võis neiu kasuks mängida ka varasem isiklik side laulupeo ja esitatava looga. “Olen varasemalt käinud XXV laulupeol “Ilmapuu”. Mäletan, kuidas juba siis, ise veel väike plikatirts olles, ühendkooride esituses “Isamaa ilu hoieldes” lugu kaasa laulsin. See oli lihtsalt uskumatult võimas tunne,” rääkis ta.

Laulupeo solistikonkursist kuulis neiu ülikoolis oma endiselt klassivennalt, kes soovitas härjal sarvist haarata ja proovida. Indra-Mirellil on ka varasemast korralik lavakogemus, muuhulgas on ta laulnud Vanemuise lavastuses “Helisev Muusika” ja osalenud paljudel lauluvõistlustel, näiteks Eesti Laulu (2014) ja Eesti Otsib Superstaari (2015) konkursil.

Neiu sõnul on tema kätte usaldatud suur vastutus, mis tuleb avasüli vastu võtta. Laulu “Isamaa ilu hoieldes” sisu taga peitub tema hinnangul väga sügav tähendus. “Sellel lool on ju kaks ajastut, Hermanni versioon ning Mattiiseni oma. Mõlemal juhul võtab lugu sõnatuks. Hermanni versioonis on tegu ärkamisaegse looga, kus Eesti rahvas hakkas ennast teadvustama, pürgima sihini saada iseseisvaks rahvaks. Sellesse loosse on pandud kogu see valu, kogu rõõm, mis käis käsikäes Eesti rahvaks kasvamisel. Ka Alo Mattiisen ning Jüri Leesment on toonud välja need kannatused ja rõõmuhetked, kuidas Eesti oli võõra võimu all ja kuidas endid vabaks lauldi, üheskoos. Meie, eestlased, peame kokku hoidma ning võitlema eestluse nimel,” rääkis Indra-Mirell.

Solistikonkursi žüriisse kuulusid lisaks dirigent Valter Soosalule veel XII noorte laulupeo peadirigent Heli Jürgenson, segakooride liigijuht Kaspar Mänd ning liigidirigent Ksenija Grabova.

XII noorte laulu- ja tantsupeo keskmes on noore põlvkonna side oma maa, kultuuri ja vanema põlvkonnaga, mis koonduvad ühise mõiste alla “juured”. XII noorte laulu- ja tantsupeol osaleja on vabas Eestis sündinud põlvkond, kelle jaoks maailm on lahti, kuid kelle juured jäävad ikka hoidma sidet selle maaga. Need on noored, kelle väärtushinnangud ja teod alles hakkavad kujundama Eesti riigi ja rahva teed.

Indra-Mirell Zeinet