Tantsujuhid õppisid selgeks esimesed 14 tantsu

XII noorte tantsupeo kava esimese poole õppeseminarid toimusid 19.-20. märtsil Tallinna Pelgulinna Gümnaasiumi aulas ja Tartu Haridus- ja Teadusministeeriumi saalis. Selgeks õpiti esimesed 14 tantsu. Teine osa repertuaarist käiakse läbi 10.-11. septembril.

260 tantsuõpetajat üle Eesti hakkasid möödunud nädalavahetusel õppima esimesi XII noorte tantsupeo tantse. Laupäeval ja pühapäeval toimunud repertuaariseminarides õpiti üheskoos selgeks 2017. aasta suvel toimuva peo esimesed 14 tantsu.

5.-6. klasside segarühma liigijuht Rauno Zubko peab seminaride suurimaks kasuteguriks seda, et õpetajatele antakse võimalikult ideaalne tund, mis näitab, kuidas ka tantsijatega kõige tõhusam tantsu õppida oleks.

“Seminaridel on alati neid, kes istuvad ja teevad märkmeid, aga ka neid, kes aktiivselt kaasa tantsivad. Mina olen alati soovitanud võimalikult palju ise kaasa tantsida, siis on pärast lihtsam. Nii saab raamatust loetud teooria ja praktika kohe omavahel kokku viia,” rääkis Zubko. Lisaks tantse kirjeldavale raamatule ja õppeseminaridele tulevad pärast 15. mail Paides toimuvat tantsupeo kava läbimängu ka tantsudele õppevideod.

Uuendusena on seekordsel peol igal liigil lisaks ka üks pärimustants, mis on väärtuslik osa peo teemaks olevast kullakerast. Need tantsud ei ole osa tantsupeo kavast, vaid on abiks liigitantsude ja põhiliikumiste õppimisel. Igal liigil on selle pärimustantsu põhjal või sammudest lähtuvalt loodud autoritants.

7.-9. klasside segarühma liigijuhi Maido Saare sõnul on oluline tantsupeo tantsude puhul teha vahet, mis osa on pärimus ning mis uus looming. “Näiteks minu liigi tantsuks on Pirupolka – esialgu õppisimegi toimunud seminaril pärimuslikku tantsu ja selgitasime, mida see tants üldse tähendab ning seejärel panime sama tantsu lavatantsu sisse. Näitasime, kuidas pärimustants on põimitud uude spetsiaalselt peo tarvis loodud koreograafiasse,” selgitas Saar. Tema sõnul saab seminarilt kõige suurema kasuteguri, kui tulla kohale avatud meelega ja panna kõrva taha nippe, kuidas tantse õpetada. “Tantsu ei saa ilma emotsioonita esitada. Seetõttu on väga oluline ka õige häälestus seminarilt saadud info edasikandmisel oma tantsijatele,” lisas Saar.

Seminaridel kulus ühe tantsu õpetamiseks umbes poolteist tundi, mille jooksul tehti praktiliselt läbi tantsus esinevad põhisammud, põhiliikumised ning joonised. Tantse õpetasid liigijuhid ja abiks olid liigi assistendid.

XII noorte tantsupeo kava mängitakse esimest korda koos tantsu- ja võimlemisrühmade juhtidega läbi 15. mail Paide Kultuurikeskuses.

Vaata pilte (autor: Andres Keil) 19.-20 märtsil Tartus toimunud tantsupeo repertuaariseminarilt siit, 19. märtsi Tallinna repertuaariseminarilt (autor: Meeli Laidvee) siit ning 20. märtsi Tallinna repertuaariseminarilt (autor: Meeli Laidvee) siit.

Tantsujuhtide repertuaariseminarid:
10.-11. september Tartus, Haridus- ja Teadusministeeriumis
10.-11. september Tallinnas, Pelgulinna Gümnaasiumis
Vaata lähemalt siit

Võimlemisrühmade repertuaariseminarid:
24. september Tartus, Haridus- ja Teadusministeeriumis
25. september Tallinnas, Pelgulinna Gümnaasiumis
Vaata lähemalt siit

Tantsupeo kava läbimäng:
15. mai Paide kultuurikeskuses