Lõppes kollektiivide registreerumine 2017. aasta XII noorte laulu- ja tantsupeole “Mina jään”

Kollektiivide registreerumine XII noortepeole on lõppenud. Esmaste andmete põhjal registreerus laulu- ja tantsupeole 906 koori ja orkestrit, 787 rahvatantsutantsu- ja võimlemisrühma ning 48 rahvamuusika kollektiivi.

XII noortepeo registri toimetaja Vaike Rajaste sõnul andmete täpsustumine veel jätkub, kuid üldjoontes on registreerumine kulgenud väga kenasti. “Viimased päevad enne registri sulgemist olid küll tavapäraselt intensiivsemad, kuid üldiselt võib öelda, et registreerumine jagunes kenasti tervele perioodile ning seeläbi õnnestus ka paljusid abivajajaid nii telefoni teel kui ka e-posti vahendusel rahulikult juhendada. Kindlasti oli positiivne mõju sellele ka Terepäevadel, mil paljudes paikades Eestimaal õnnestus kohapeal kollektiive juhendada ja aidata,” selgitas Rajaste.

Eesti Laulu- ja Tantsupeo juhataja Aet Maatee sõnul oleme täna saanud esmased registreerimisandmed, mis on oluline alus õppeprotsessi sujuvaks ja targaks korraldamiseks. “Tänase seisuga on hea meel tõdeda, et 1741 laste ja noorte kollektiivi on valmis meiega noortepeo poole teele asuma. Uue põlvkonna suur soov osaleda näitab, et meie staadionimuru ja laulukaare alune ei jää mitte tühjaks,” ütleb Maatee. “Endiselt on kõige suurem liik laulupeol mudilaskoorid. Rõõmu valmistab see, et peoks on valmistumas üle saja poistekoori ja poiste segakoori, mis annavad vägevat täiendust tulevastele meeskooridele. Hea meel on tõdeda, et oma kindla koha laulupeol on leidnud ka noorte sümfooniaorkestrid, mis on oluliseks väljundiks meie muusikakoolidele ja seal õppivatele talendikatele instrumentalistidele.

Tantsupeol on algklassides tegutsevaid rahvatantsurühmi ohtralt, sestap andnud laiema valikuvõmaluse, jagades tantsijad kolme rühma – 1.-2. klassi, 2.-3. klassi ja 3.-4. klassi rühmad. Seega on juhendajatel hea võimalus valida oma väikeste tantsijate oskustele kõige sobivam liik. Kokku on nendes liikides peole tulemas pisut üle 300 kollektiivi,” selgitab Maatee.

Aet Maatee rõhutab, et kuna tegemist on väga suure osalejaskonnaga, siis esmaste andmete põhjal on võimatu teha lõplikke järeldusi peol osalejate kohta.

“Kogemus on näidanud, et andmete täpsustamise ja korrigeerimise käigus on see suur numbrimaagia pidevas muutumises. Noortepidude algideest lähtuvalt on noorte laulu- ja tantsupeol võimalus just meie lastel ja noortel saada oma esimesed peokogemused. Lapsed ja noored on meie traditsiooni järgmised hoidjad. Võib öelda et nende väikestes pihkudes on suurtepeo tulevik,” ütleb Aet Maatee.

XII noortepeo korraldajad ja kunstilised toimkonnad tänavad kõiki registreerunud kollektiive hea ja mõistva koostöö eest!

Laulupeo peadirigendi Heli Jürgensoni sõnul on suur rõõm tõdeda, et laulu- ja tantsupeo liikumine on noorte vabana sündinute seas endiselt elujõuline ja lapsed ning noored tahavad tegeleda koorilaulu, muusika ja rahvatantsuga. Tantsupeo pealavastaja Margus Toomla lisab: “Loodame väga, et see ühine tee noortepeoni annab meie noortele võimaluse leida aina tugevam side oma juurtega ning samuti ühendada põlvkondi ja muuta meid rahvana ühtsemaks ja tugevamaks.”

Noorte laulupeo peadirigent on Heli Jürgenson, tantsupeo pealavastaja on Margus Toomla. XII noorte laulu ja tantsupidu toimub 30. juuni – 2. juuli 2017 Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil.