Koorid kingivad Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul rahvale 101 Eesti koorilaulu

 

Alates 3. septembrist hakkab ETV kord nädalas laupäeva hommikuti näitama läbi aegade suurimat Eesti koorilaulu tutvustavat telesarja „Üks koorilaul“. Segakoori K.O.O.R. ellu kutsutud teleprojekti raames tuuakse kahe aasta vältel vaatajateni kokku 101 koorilaulu 35 koori esituses. Teleesituse järel koondatakse laulud DVD-kogumikuks, mis saab väärikaks visiitkaardiks Eesti koorilaulule ning kingituseks meile kõigile Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.

Suurprojekti avasaates 3. septembril kell 9.00 esitab Estonia Seltsi Segakoor Heli Jürgensoni juhatusel Karl August Hermanni „Munamäel“. Saatesarja vältel saab kuulda nii üldlaulupidudel kõlanud aegumatuid laule kui ka Eesti koorimuusika uudisteoseid. Igale laulule teeb kultuuriloolise sissejuhatuse mõni tuntud inimene.

Projektis osaleb kokku 35 koori, nende seas ka meie väärikaimad esinduskoorid Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Eesti Rahvusmeeskoor.

Laulud on salvestatud kümnes eri kontserdipaigas, mille seas on nii klassikalisi kui ka ebatraditsioonilisi kontserdisaale nagu Tallinna 21. Kooli aatrium või Eesti Rahva Muuseumi uus kodu Raadil.

Projekti kunstilise juhi Raul Talmari sõnul soovitakse saatesarja „Üks koorilaul“ vahendusel tuua vaatajateni üks huvitav ja tähtis osa Eesti kultuuriloost ning jäädvustada just praeguse hetke koorilaulu ajapilt tulevastele põlvedele. „Me küll räägime koorilaulu tähtsusest, ent ometi ei jõua koorimuusika meediasse,“ nentis Talmar Klassikaraadio saates Delta. „Üks koorilaul“ kutsutigi tema sõnul ellu just selleks, et Eesti televaataja saaks kord nädalas kuulda ühe hea koorilaulu ühe hea koori esituses, püüdes nii täita selle tühimiku. Samuti selleks, et kummutada müüt, nagu oleks koorilaul igav: „Laulmine on meile kui rahvale igal ajal olnud oluline. Küll aga muutuvad ajas laulude sisulised raskuspunktid, mis annabki meie koorimuusikale väga erinevad ilmed.“

Projektile on õla alla pannud Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus, Eesti Kooriühing, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Rahva Muuseum ning mitmed ettevõtted nagu AS Selver, Timbeco Woodhouse OÜ ja A. Le Coq; samuti paljud eraisikutest koorilaulusõbrad suuremate ja väiksemate toetussummadega.

Projekti „Üks koorilaul“ projektijuht Kristiina Randoja on Tallinnas tegutseva segakoori K.O.O.R. üks lauljaid, kes on võtnud kanda ka saatesarja produtsendi rolli oma igapäevase töö kõrvalt inseneribüroos Tehnolabor. Projekti kunstiline juht Raul Talmar on Tallinna Ülikooli õppejõud, samuti on ta avalikkusele tuntud paljude kooride juhina ning üldlaulupeo dirigendina. 

Lisainfo:

Kristiina Randoja

„Üks koorilaul“ projektijuht

Segakoor K.O.O.R.

Tel: 503 3858

E-post: kristiina.randoja@gmail.com