XII noorte laulupeo “Mina jään” raames mälestati lauluväljakul leinaseisakuga armastatud heliloojat Veljo Tormist ja anti üle Eesti Rahvuskultuuri Fondi juures asuva Veljo Tormise fondi 2017. aasta stipendium. Stipendiumi pälvis helilooja Tauno Aints.
“Meil oli hea meel jagada mõtteid fondi tegevusest Veljo Tormise abikaasa Lea Tormisega ja oleme üheskoos veendunud, et Tauno Aintsi looming järgib neid põhimõtteid mida Veljo Tormis fondi asutades silmas pidas,” ütles fondi halduskogu esimees Aarne Saluveer.
Veljo Tormise fond loodi Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde helilooja Veljo Tormise ja Eesti Kooriühingu algatusel 2000. aastal eesmärgiga väärtustada rahvusliku suunitlusega kooriloomingut. Veljo Tormise fondist eraldatakse stipendiume Veljo Tormise juubeliaastatel tema sünnipäeval 7. augustil ja noorte laulu- ja tantsupeo aastatel.
Varasemalt on Veljo Tormise stipendiumid pälvinud isikupärase stiili ja kaasaegse rahvusliku helikeele kasutamise eest heliloojad Ester Mägi (2004), Urmas Sisask (2006), Piret Rips-Laul (2009), Pärt Uusberg (2011). Koos Veljo Tormise abikaasa Lea Tormisega valis halduskogu koosseisus Aarne Saluveer, Ants Soots, Tõnu Kõrvits, Leelo Tungal ja Taavi Esko 2017. aasta stipendiaadiks helilooja Tauno Aintsi.
“Ma olen väga tänulik, et minu loominguline tegevus on saanud sellise tunnustuse osaliseks. Maestro Tormis on mulle suureks eeskujuks ja tema nimeline stipendium annab mulle palju jõudu edaspidiseks,” kinnitas Tauno Aints XII noorte laulupeol stipendiumikaarti kätte saades.
Tauno Aints on lõpetanud Tartu I Lastemuusikakooli ning Miina Härma nimelise Tartu II Keskkooli. 1998. aastal lõpetas ta Viljandi Kultuurikolledži levimuusika eriala ning 2004. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooni eriala cum laude. Tema juhendajateks olid prof. Lepo Sumera ja lektor Helena Tulve. Tauno Aintsi loomingut iseloomustab ilmekas kujundikeel ja elusad karakterid, värvirikas kõlaatmosfäär ning pehme stilisatsioon, tonaal- ja modaalharmoonia kasutamine.
Tauno Aints on viljakas loovisikus, kes kuulub Eesti Heliloojate Liitu aastast 2004. Avalikkuse tähelepanu pälvis tema 2007. aasta laulu- ja tantsupeoks valminud seade Gustav Ernesaksa lastelaulust “Rongisõit” (dirigent Aarne Saluveer), 2012. aastal esietendus Rahvusooperis Estonia Tauno Aintsi muusikale loodud Toomas Eduri ballett “Modigliani – neetud kunstnik” (lavastaja Toomas Edur, kunstiline juht Risto Joost, dirigent Mihhail Gerts). 2013 aastal septembris tuli esiettekandele Tauno Aintsi “Kontsert elektrikitarrile ja segakoorile”, kitarril soleeris Marzi Nymani ning Eesti Filharmoonia Kammerkoori dirigeeris Daniel Reuss. Sama aasta oktoobris esietendus teatris Vanemuine laialdast vastukaja pälvinud ooper “Rehepapp” (lavastaja Marko Matvere, kunstiline juht ja dirigent Paul Mägi).
2002–2007 oli Tauno Aints tegev popmuusikuna ansamblis Genialistid. Aints on 2007. aasta Riho Pätsi Koolimuusika Fondi stipendiaat ning 2009. aasta Heino Elleri muusikapreemia laureaat.