Millest noorte tantsupidudel tantsitakse? Sellele küsimusele täpse vastuse andmine polegi nii lihtne. Oleks ju tore, kui tantsupidude tantsude kohta oleks koostatud andmebaas, kust saaks kiiresti teada, mitu korda on tantsitud mere teemadel või kas tantsupeol on etendatud päikeselilli. Kuni sellist andmebaasi pole, võib siiski proovida üht-teist põnevat peokavadest välja noppida.
Noorte, kuni 1987. aastani koolinoorte tantsupidudel on mitte väga üllatuslikult tantsitud tihti koolielust inspireeritud tantse. Näiteks 1982. aastal oli peo pealkirjaks “Meie päev”, kus suur osa kontserdist koondus just koolipäeva ümber. Teiseks kordus koolinoorte tantsupidudel ikka ja jälle kuni Nõukogude aja lõpuni pioneeritemaatika. I noortepeo ametlik nimigi oli “Eesti NSV koolinoorte laulupidu ja pioneeride V vabariiklik kokkutulek” ning tantsupeo nimeks oli kavas märgitud “lõkkeõhtu-tantsupidu”, sest lõkketuli ja pioneerid olid ju lahutamatud.
Kolmas teema, mis ehk isegi on veelgi populaarsem koolist ja kindlasti ajaproovis paremini kestma jäänud kui pioneerindus, on kodu. Selle teema avamisel tundub ju olevat tohutult võimalusi! Tantsida võib pereliikmetest, tuua vanemate ja nooremate rühmade poisid vendadena kokku, kutsuda tantsumurule vanemad ja vanavanemad. Ära ei tasu unustada ka lemmikloomi: 1997. aasta tantsupeol “Mis on kodu? Kus on kodu?” olidki tantsupeo maskottideks kassid-koerad, kes kaevuga koduõueks kujundatud Kalevi staadionil mängisid. Hästi sobib teemaga ka kodukohaga seotu – kodused paigad, koduõu või -maja, mis Maido Saare tantsus “Ehitame maja” jõudnud kahel korral tantsupeole. Viimaks võib koduteemale läheneda ka hoopis laiemalt ja mõtiskleda kodus ja võõrsil oleku üle nii nagu tehti eelmisel noortepeol “Maa ja ilm”.
Neljas teema, millest armastatakse tantse luua ja tantsida, on loodus. Metsa ja merega seotu kõrval on loodud palju tantse taevanähtustega seoses. Isegi üks tantsupidu, IX noorte tantsupidu 2002. aastal on olnud inspireeritud haaravast loodusnähtusest – vikerkaarest. Võib-olla on taevas nii populaarne teema seepärast, et see mõjutab tantsijaid peo ajal nii olulisel määral? Kui juba statistikat teha, kas poleks huvitav mingil moel teada saada, kui suur osa tantsupeo tantsudest on esitatud vihmas ja kui suur päikesepaistes?