Tänavune Teeme Ära talgupäev seisab ukse ees ning juba on kirja pandud üle 1800 eriilmelise talgu, enam kui 19 000 talgulisega. Talguveebist leiab ka sadakond algatust, mille raames korrastatakse üle-eestilise talgupäeva raames väikesed ja suured laululavad ning tantsuplatsid.
Kodukandi laululavadele ja tantsuplatsidele värsket ilmet andes väärtustame ka laulu- ja tantsutraditsioone ning aitame ette valmistada Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamist üle Eestimaa. Just valmistumine on ka tänavuse talgukevade peamiseks märksõnaks.
Teeme Ära talgupäeva eestvedaja Tarmo Tüüri sõnul on talgupäeval kui ka laulu- ja tantsupeol olemuselt palju ühist. “Mõlemad on tugevad väärtuste loojad ja kandjad, ühendades aktiivseid inimesi, kes ei näita näpuga, et teised midagi ära teeks, vaid astuvad ette ja teevad ise midagi ära,” ütleb Tüür. “Mida rohkem selline mõtteviis ja hoiakud levivad, seda paremaks muutub olemine kõigi jaoks. Nii laulu- ja tantsupeol, talgupäeval, aga ka kõikidel teistel päevadel,” lisab ta.
Ka põlvkondadevaheline side on miski, mis iseloomustab ühtmoodi nii laulupidu kui ka talgupäeva. “Kui tahta kellelegi selgitada, mis asi see põlvkondade side on, siis poleks paremat kohta kui laulupidu või talgupäev. Mõlemal juhul sulandutakse olenemata vanusest või teistest ühiskondlikest rollidest külg külje kõrval üheks seltskonnaks,” näitlikustab Tüür. Laulul ja tantsul näib selles valguses olevat ühendav jõud, sest traditsiooni kohaselt ei möödu ükski õige talgupäev ilma nendeta.
Kõik koolid ja klassid, koorid ja tantsurühmad võivad 6. mai talgupäeval ning ka selle eel või järel korraldada oma talgud või osaleda kodukandis juba toimuvatel talgutel, kutsudes kaasa nii laulu- ja tantsurahvast kui ka kõiki teisi noori lähedalt ja kaugemalt.
Üheskoos tehtud tööde planeerimine ja tegemine liidab. Seepärast kutsume mõtlema, kelle abiga saaksid oma kodukohas talgutöid teha. Uuri välja, kellele sinu kodukoha peoplats kuulub ja arutage talgumõtteid. Kõige lihtsam viis selleks on heita pilk talguveebi ning otsida sealt asukoha ning talguliigi “Laulu- ja tantsuväljakud” järgi välja juba kirja pandud algatus ning sellega liituda. Hilja ei ole ka veel oma talguid korraldada.
Näiteks Harjumaal Kuusalu alevikus võetakse talgujuht Peeter Kivimäe eestvedamisel ette heakorratööd kohalikus laulupeo kuusikus, mis istutati saja aasta möödudes Eesti esimesest laulupeost. Tänavu 10. juunil tähistab 1867. aastal asutatud Kuusalu meeskoor aga oma 150. aasta juubelit ning selleks puhuks plaanitaksegi kuusik korrastada. 2019. aastal soovitakse samasse kohta paigaldada ka mälestusmärk-monument tähistamaks 150. aasta möödumist esimesest laulupeost Tartus.
Ida-Virumaal Vokas antakse talgutega oma panus juunis toimuva Ida-Virumaa rahvatantsupäeva ja Ida-Virumaa lasteaedade laulu- ja tantsupeo heaks. Voka lasteaed Naksitrallid on 2017. aasta “Oleme Virumaa lapsed” lastepeo eestvedaja.
Vaata kõiki laulu- ja tantsupeoga seotud talguid ning löö kampa.