22. aprillil avas Riigikogu oma uksed, et kutsuda huvilisi tutvuma Toompea lossi ja saadikute tööga. Päeva jooksul läbi astunud ligi 4000 külalist said osa ka XII noorte laulu- ja tantsupeo “Mina jään” lugudest ja lauludest.
Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA teabejuhi Sten Weidebaumi sõnul oli lastel põnev päev, mis näitas ilmekalt, kui oluline on hoida põlvkondadevahelist sidet. “Riigikogus on võetud vastu palju õigeid otsuseid, mis on toonud meid tänasesse päeva. Praegu vaatasid noored Riigikogu tööle esmakordselt sügavamalt peale, aga juba homme asuvad need samad noored võtma vastu ise Eesti jaoks olulisi otsuseid,” lisas Weidebaum. Toompea lossis toimuvad tegevusedki olid avatud uste päeval suunatud ennekõike lastele ja noortele.
XII noorte tantsupeo lugu ja kandvaid väärtusi tutvustas külalistele tantsupeo pealavastaja Margus Toomla. Sõlekese noorterühm Ene Jakobsoni juhtimisel andis aimu sellest, mida juunikuu viimastel päevadel Kalevi staadionil näha saab, esitades Helena-Mariana Reimanni tantsu “Tulitilgad”.
Sõlekese 1.-2. klassi rühm esitas Agne Kurrikoff-Hermani tantsu “Titatots”, 2.-3. klassi rühm Liina Eero tantsu “Kooliteel”, noorterühm Ene Jakobsoni tantsu “Suvetuules” ning tantsupeol Hämariku rollis üles astuv noor solist Merit Männiste koos Joosep Sanga ja tema õpilastega esitasid loo “Kullakera kandjad”, mis on ühtlasi tantsupeo etenduse finaalilugu.
Oma sõna oli sekka öelda ka rahvamuusikutel, keda esindas kandlemängijate liigijuht Pille Karras. Tema esituses kõlas suvise rahvamuusikapeo kavas olev “Saare Kärla valss”.
XII noort laulupeost andis killukese edasi neidudekoor “Kurekell”, kes dirigent Vilve Maide juhtimisel esitas Piret Rips-Laulu “Laula elu ilusaks”, Eesti rahvaviisi “Viire Takka”, neidudekoori loo “Aga tule” ning kontserti lõpetas Gustav Ernesaksa ja Juhan Liivi “Noor kevade”. XII noorte laulupeo segakooride dirigent Valter Soosalu aitas lahti mõtestada selle, millest tänavune laulupidu “Mina jään” räägib ning milliseid sõnumeid endas kannab.
Riigikogu kohvikus peetaval arutelul “Mina jään. Kas ka laulu- ja tantsupidu jääb?” vahetasid mõtteid Riigikogu kultuurikomisjoni aseesimees Laine Randjärv ja liige Krista Aru ning rahvatantsu, kooriliikumise ja muusikahariduse edendajad Tonio Tamra ja Kalev Järvela.
XII noortepeo kunstniku Kerstin Halliku juhendamisel said kõik huvilised valmistada ka oma peremärgi. “Tutvustasime esmalt noortepeo peremärki ja selle lugu ning valmistasime selle eeskujul siis savi sisse iga lapsega tema enda unikaalse võlumärgi,” rääkis Hallik.