Pühapäeval, 11. detsembril kell 12.00-16.00 esitletakse Türi Kultuurikeskuses unikaalset rahvamuusika andmekogu. Samas toimub trükise „Kesk-Eesti pillilood“ esitlus ja Kesk-Eesti pillilugude lehekülje tutvustus.
2016. aasta jooksul koguti ja süstematiseeriti Kesk-Eesti rahvamuusika arendusprogrammi raames Kesk-Eesti rahvamuusika pärandit. Programmi eestvedaja Lili Välimäe sõnul on pühapäeval esitletavasse elektroonilisse andmekogusse koondatud kogu Kesk-Eesti rahvamuusika varamu, mis täna arhiividest leitav on. Esitletavas trükises on 8 külapillimehe 21 pillilugu. “Töö käigus sai mulle selgeks, et pillilugu on nagu lill looduses, kus igas õies peegeldab maapinna, kliima ja ümbruse mõju”, ütleb Välimäe ning selgitab, “rahvamuusika on täpselt nagu rahvariidedki paikkonnaga tihedalt seotud ning peegeldab omakandi kultuuripärandit”.
Rahvamuusik Juhan Uppini sõnul said selle arendusprogrammi käigus Välimäe eestvedamisel toodud kokku tänased rahvamuusikud, pilliõpetajad ning kogukonna huvi oma pärimuse vastu. “Kogutud materjal pakub palju avastamisrõõmu ja rikastab rahvamuusikute repertuaari,” ütleb Uppin ning lisab,“Kesk-Eestis on Välimäe eestvedamisel loodud mudel ning nüüd on sarnasel moel võimalik rahvamuusikapärandit uurida ja taaselustada igas Eestimaa nurgas“.
Pühapäeval panevad koos rahvamuusikutega Türi Kultuurikeskuses Kesk-Eesti pillood kõlama rahvamuusika õpetajad Juhan Uppin, Margus Tokko, Kristi Alas, Mari Tammar. Tehtud töö tulemusi tutuvstavad Lili Välimäe ning Järvamaa muuseumi teadusjuht Ründo Mülts.
Trükise “Kesk-Eesti pillilood” koostasid mäluasutustesse talletatu põhjal Rahvakultuuri Keskuse rahvakultuurispetsialist Lili Välimäe ja Saara kirjastuse juhataja Anneli Kenk. Arhiivi helifailidelt noodistasid pillilood Järvamaa rahvamuusikud Tea Saar ja Tiina Kivimäe.
Uurimus raames valmis koostöös Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiviga Kesk-Eesti pillilugude lehekülg portaalis KIVIKE, mis sisaldab endas suurt Kesk-Eesti rahvamuusika andmekogu.
Kesk-Eesti rahvamuusika arendusprogramm valmis Laulu- ja tantsupeo liikumises osalevate kollektiivide toetusprogrammi arendusstipendiumi ning Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi toel.
Korraldajad paluvad huvilistel, kes soovivad pühapäeval Türile tulla, oma tulekust teada anda telefonil 53439531 või e-postiga lili@rahvakultuur.ee