23. veebruaril, Anna Raudkatsi 130. sünniaastapäeval, avati Tartu Laulupeomuuseumis näitus „Kanname südameis Tuljaku tuld. Anna Raudkats – 130”.
Näitus on valminud MTÜ Tantsupeomuuseumi ja Tartu Laulupeomuuseumi koostöös, näituse koostasid Tallina Ülikooli tantsukunsti dotsent Angela Arraste ja TÜ soome keele ja kultuuri lektor Juha-Matti Aronen. Kujundanud Peeter Paasmäe.
Spetsiaalselt selle näituse tarbeks on Ene ja Andres Mänd (Wax Studio OÜ) loonud Anna Raudkatsi vahakuju. Vahakuju valmistamine on teoks saanud tänu Tantsupeomuuseumile, kuju valmis suures osas tänu paljude rahvatantsijate ja tantsusõprade annetustele.
Väljapaneku avamisel esitab katkeid Anna reisikirjadest näitleja Aire Pajur ning tema kogutud tantse esitab Tallinna Ülikooli rahvatantsukollektiiv „Soveldaja”.
Esitletakse ka Richard Tõnnuse raamatut „Anna Raudkats oma ajas”. 1991. aastal trükivalgust näinud teose täiendustega värske kordustrükk on välja antud Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi poolt.
Anna Raudkatsist
Rahvapärimuse koguja, õpetaja, soveldaja, lavastaja, suusatamise propageerija ja raamatute autor Anna Raudkats sündis 23. veebruaril 1886. aastal Tartu lähedal Piiskopi mõisas.
Anna Raudkats oli üks Eesti esimesi kõrgharidusega võimlemisõpetajaid. Esimese eriteadlasena kogus ja avaldas ta tantsu- ja mängukirjeldusi – ühtekokku 8 raamatut.
Anna Raudkatsi lai silmaring, samuti ülikooliaegsed teadmised ja kogemused kogumisretkedelt lõid soodsa pinnase käsitleda rahvatantsu selle laiemas tähenduses. Ta on seadnud ehk soveldanud mitu tantsu, kõige tuntum neist on „Tuljak”.
Näituse koostamisel on suurel määral kasutatud Richard Tõnnuse eraarhiivi materjale.
Näituse valmimist toetasid Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital.
Näitust saab muuseumis vaadata 23. veebruarist 30. juunini 2016.