XII noorte laulu- ja tantsupeo peremärk kannab peo väärtusi ning on inspireeritud vanadest Eesti peremärkidest ning talurahva poolt loodud mustrikirjadest. Milline on aga peremärkide ajalugu, aitab selgitada Eesti Rahva Muuseumi metoodik Virve Tuubel.
“Peremärk on omandit tähistav sümbol, mida on kasutanud paljud rahvad. Märgid võeti kasutusele siis, kui oli vaja omandit tähistada. Seega võime märki nimetada esimeseks juriidiliseks omandimärgiks,” tutvustas Tuubel peremärkide saamislugu.
Eesti vanimad säilinud peremärgid on pärit 17. sajandist. Neid on tehtud peamiselt esemetele ja koduloomadele, mis võisid vahetusse sattuda. “Harilikult oli peremärk sirgjoontest lõigatud pärimuslik kujund. Pere jagunemisel täiendas eraldunud pere põhiperemärki mõne joonekesega. Peremärgid lõigati enamasti puusse või õmmeldi riidele,” lisas muuseumi metoodik.
Peremärkide kasutamise vajadus kadus 19. sajandi teisel poolel seoses külakogukonna lagunemise ja talude iseseisvumisega. Vahel tehti peremärgid siis talu piirikividele. “Kauem kasutati märke saartel ja rannikualadel. Samas kasutatakse peremärke vahel praegugi. Tänapäeva jõudnud peremärke on tehtud sõrmustele, lauanõudele ja raamatutesse. Igatahes tasub huvilistel oma pärandit uurida, leidmaks sealt suguvõsas kasutatud peremärki,” ütles Tuubel.
XII noorte laulu- ja tantsupeo peremärgi on kujundanud XII noortepeo kunstnik Kerstin Hallik ning neid saab kanda pluusikaeluses, rinnas, koti küljes, juustes või seal, kus ta sulle kõige enam meeldib. Märgil on selleks tugev magnetkinnitus.
Spetsiaalselt noortepeo tarbeks valminud õnne- ja kaitsemärk koosneb peo väärtusi kandvatest elementidest
- Ringi kuju viitab eluringile, aastaringile ja päikesele
- Rist on hinge sümboliks
- Silmusnelinurk kannab edasi sugupõlvede vahelist ühtekuuluvust, kestmist, katkematust ja kordumist
- Kaheksanurk kujutab kaheksat ilmakaart, tuule suunda, tasakaalu ja üksmeelt
- Kaheksanurga sisse tekkiv ruut tähistab kodu – lätet, kust kõik alguse saab
- Kriips ja täpp lisati olemasolevale peremärgile uue omaniku poolt. Peo märgil on neli täppi ja kaheksa kriipsukest, mis kokku tähistavad XII noortepidu