Lähipäevil saabuvad Tallinna laulupeolised, et alustada lauluväljakul pühapäevaseks kontserdiks ettevalmistavate proovidega. Ühtekokku osaleb laulupeol 797 kollektiivi enam kui 25 000 lauljaga. Selleks, et kõik nad laulukaare alla paika saada, teevad väljakul tööd 15 inimest.
Iga kooriliik peaks lauluväljakule jõudma vähemalt 30 minutit enne oma proovi algust. Ligikaudu 20 minutit enne proovi hakatakse lauljaid rivistusmeeskonna poolt üles rivistama. Kahel pool laululava on kummaski väravas rivistajad, kes organiseerivad vastavalt lavaplaanidele häälerühmad õiges järjekorras väravate taha. Selleks kasutatakse rivistussilte, et igal lauljal oleks laululava taga lihtne oma häälerühma juurde teed leida. Lisaks kõlab rivistusinfo kõlaritest ja on nähtav ekraanidelt. Mere värava poolt lähenedes on juba eemalt näha, kas tuleb hoida tuletorni või raadiotorni poole.
Lauluväljaku korraldusjuhi Margus Luuri sõnul kasutati 2011. aastal esmakordselt lavatagust tsooni, mis on eraldatud, et suuri koosseise oleks lihtsam rivistada. “See aitab vältida publiku ja lauljate segunemist ja lavale liikumine on kiirem ja sujuvam,” täpsustas Luur.
Kui lauljad on rivis ja hakatakse liikuma väravatest lavale, siis seal ootavad ees paigutajad, kes näitavad ära piirkonnad, kuhu laval tuleb minna. “Kui kõik osalejad teavad proovipäevadel oma proovide aegu ning jälgivad jooksvalt rivistajate korraldusi, siis sujub kõik viperusteta. Probleeme võib tekkida sellest, kui mingil põhjusel proovides kõik lauljad kohal ei ole. Proov ei ole mitte ainult laulu harjutamiseks, vaid ka liikumiste ja laval paiknemise harjutamiseks,” selgitas Luur.
Eraldi jälgitakse laval ka seda, et solistid ja bändid oleksid kohal, õige dirigent õigel ajal puldis, et lilleneiud ja pärjad olemas oleksid. Ka saateorkestritel on oma paigutuse korraldaja. Veel on abiks inimesed, kes orkestrite koosseise aitavad lavale paigutada, lava all on abilised, kes rivistavad orkestreid, korraldavad pillihoidu ja juhivad valjuhääldite kaudu kooride rivistumisi. Kokku on rivistajaid, laval paigutajaid ning kavajuhte sel peol 15 inimest.
“Võrreldes 2014. aasta üldpeoga on lauljaid noortepeol vähem, mistõttu on ka ühendkoor väiksem. Samas on tänavu mudilaskoorides lauljaid tavapärasest enam. Väiksem ühendkoor tähendab sujuvamaid liikumisi, mis mõjub kontserdi nautimiseks publikule vaid positiivselt,” lisas Luur.