Sel laupäeval antakse üle Gustav Ernesaksa ja Uno Järvela fondi stipendiumid

Sel laupäeval antakse Eesti Kooriühingu aastakontserdilüle Gustav Ernesaksa fondi peastipendium Triin Kochile, kooriliikumise edendamise stipendium Varje Vürstile ning Uno Järvela fondi peastipendium Elo Üleojale. Kooriühingu aastakontsert toimub Estonia kontserdisaalis laupäeval, 21. jaanuaril algusega kell 15.00.

Gustav Ernesaksa Fondi halduskogu tunnustab Triin Kochi kõrgetasemelise töö eest Eesti koorimuusika arendamisel ning tema panuse eest laulupidudesse Gustav Ernesaksa nimelise koorimuusika peastipendiumiga.
Gustav Ernesaksa Fondi halduskogu liikme Hirvo Surva sõnul on Triin Koch oma lõputu pühendumise ja alati iseendaks jäämise kaudu jõudnud Eesti koorimaastiku tippu. „Triin Kochi iseloomustab professionaalsus, nõudlikkus enese ja oma lauljate suhtes, armastus koorilaulu vastu ning usk kaunisse vokaali – selle järjepidev otsimine ja õpetamine,“ ütleb Surva ning lisab: „Tema pidev edasiliikumine ja mitte iialgi loorberitele puhkama jäämine on teinud temast juba tänaseks Eesti koorimuusika Raudse Leedi, julgeks ma öelda.“
Triin Koch (s. 1975) on üks tänase Eesti tuntumaid ja tunnustatumaid koorijuhte, kelle käe all laulavad meie kontsertkooride paremikku kuuluvad Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor ning Tartu Ülikooli Kammerkoor. Ta lõpetas Heino Elleri nimelise Muusikakooli dirigeerimise erialal 1997. aastal Vaike Uibopuu klassis, 2001. aastal samal erialal EMTA professor Kuno Arengu käe all ning 2004. aastal sai samas magistrikraadi. Oma kooridega on ta saavutanud kõrgeid kohti mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel, toonud publiku ette meeldejäävaid kontsertkavasid ning salvestanud nii uuemat kui ka vanemat Eesti koorimuusikat. Triin Koch on juhatanud nais- ja neidudekoore mitmetel laulupidudel. Järgmisel suvel toimuval XII noorte laulupeol “Mina jään” on ta neidudekooride liigijuht. Ta on Eesti Koorijuhtide Liidu liige ja Eesti Kooriühingu mentor.

Gustav Ernesaksa Fondi kooriliikumise edendamise stipendium määratakse sel aastal halduskogu nõukogu otsusega Varje Vürstile, kes juba aastakümneid edendanud poistelaulu nii õpetaja, dirigendi kui ka korraldajana. Ta on üle-eestilise poistekoori “Kalev” mänedžer ning osalenud viimased 15 aastat Eesti Meestelaulu Seltsi poistekooride sektsiooni töös. 1997-2012 oli ta üks Järvamaa poistekoori dirigentidest. Lisaks on Varje Vürst olnud Eesti Koorijuhtide Liidu vastutav sekretär liidu asutamisest peale ning Eesti Kooriühingu koolikooride konsultant. Hirvo Surva sõnul on Varje Vürst oma hoolivuse ja armastusega andnud suure panuse poiste- ja noortekooride arengusse. “Kui dirigendid teevad oma tööd, siis Varje on taganud just lauljate heaolu ja olnud neile toeks ja toetajaks, jäädes ise seejuures alati nähtamatuks,” rõhutab Surva.

Uno Järvela Fondi peastipendiumi saab tunnustatud koorijuht Elo Üleoja, kes on Rakvere Reaalgümnaasiumi mudilaskoori, lastekoori, poistekoori, segakoori ja tütarlastekoori dirigent, kammerkoori Solare, meeskoori Kaevur ja Kirderanniku koori dirigent. 2013 asutas ta kammerkoori Solare juurde kooristuudio SoLaRe, kus on neli koori: ühehäälne mudilaskoor, kahehäälne mudilaskoor, lastekoor ja noortekoor.
Elo Üleoja on olnud laulupidudel lastekooride dirigent 2007, 2009, 2011 ja 2014. aastal. Sealjuures tõi ta 2014. aastal toimunud XXVI laulupeole ise 7 koori. 2017. aasta noorte laulupeol «mina jään» seisab ta ühendkooride ees.
Lisaks suurepärasele tööle oma kooridega on Elo kaasa aidanud ka ühiskondlikus muusikatöös – 2013. aastal korraldas ta koos Rakvere Reaalgümnaasiumiga mudilaskooride festivali Rakveres, 2016. aasta kevadel aitas Rakveres korraldada VI lastekooride konkurss-festivali.
2012. ja 2015. aastal valiti ta aasta muusikaõpetaja-koorijuhiks.
Gustav Ernesaksa Fond asutati 22. oktoobril 1993. aastal Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse, Eesti Kooriühingu, Eesti Meestelaulu Seltsi, Eesti Rahvusmeeskoori ja Eesti Muusikaakadeemia poolt. Fond annab igal aastal välja Gustav Ernesaksa nimelise koorimuusika peastipendiumi, koorimuusika edendamise- ja õppestipendiumi, ning Uno Järvela nimelise peastipendiumi ja õppestipendiumi, mida rahastatakse Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA, Gadobegim Järvela ning SA Eesti Rahvuskultuuri Fond poolt.