Eesistumise meeskonda otsitakse sadat sideisikut

Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajaks on vaja umbes 100 sideisikut, kes saadaksid ja toetaksid Eestisse saabuvaid EL-i liidreid, ministreid ja teisi välisdelegatsioonide juhte.

Tallinna Kultuurikatlas toimub järgmise aasta juulis, septembris ja oktoobris 11 mitteametlikku ministrite kohtumist ja kuni seitse kõrgetasemelist konverentsi, millest võtavad osa EL-i juhid ja liikmesriikide ministrid. Peamiselt nendele sündmustele sideisikuid otsitaksegi.

„Need inimesed on eesistumise ajal Eesti visiitkaardiks meie väliskülalistele,“ selgitas sideisikutega tegelev eesistumise nõunik Piret Lukk. „Nende asjatundlikkus ja suhtlemisoskus kujundavad suuresti muljet Eestist ja eestlastest. Kui küsime oma tippametnikelt ja ministritelt, mis teiste riikide tippsündmustest meelde on jäänud, siis sideisikute professionaalsus või selle puudumine on esimesi asju, mis vahetult meeles.“

Lisaks sõbralikkusele, avatusele, taktitundele ja usaldusväärsusele peab sideisikul olema hea pingetaluvus, probleemide lahendamise oskus ja kiire kohanemisvõime. „Lai silmaring, külalise koduriigi tundmine ning arusaam Eesti ja Euroopa poliitikast on oluliseks eeliseks,“ lisas Lukk.

Luki sõnul on teiste eesistujariikide kogemus näidanud, et sideisikuteks sobivad hästi riigiteenistujad, kes saavad jätkata tööd senisel ametikohal vastavalt kokkuleppele tööandjaga, samuti bakalaureuse õppe viimaste kursuste, magistri- või doktoriõppe üliõpilased. Mitmetes riikides on sideisikuteks olnud ka õpetajad, konverentside korraldajad, endised diplomaadid ja teised professionaalid, kes otsivad põnevat väljakutset.

Ühe sideisiku koormuseks kujuneb eesistumise ajal umbes 10 kuni 20 päeva. Sideisikute tööd tasustatakse päevatasuga. „Lisaks pakume mitmekülgseid koolitusi, isiklikke kokkupuuteid EL-i ja selle liikmesriikide juhtidega ning võimalust kogeda ja panustada rahvusvahelise suursündmuse korraldamisse,“ märkis Piret Lukk.

Kandideerimise tähtaeg on 23. jaanuar 2017. Sideisikuks olemise kogemusest saab lugeda lähemalt eesistumise ettevalmistuse blogist. Tööpakkumiste rubriigist leiab täpsemat infot kandideerimise kohta.

Eesti on esimest korda Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja 2017. aasta juulist detsembrini. Eesistuja juhib nõukogu tööd ehk suunab 28 liikmesriiki ühiste otsuste poole. Eestisse on oodata eesistumise ajal kuni 30 000 väliskülalist, kes külastavad siin paarisadat üritust. Eesistumine toob riigile ja selle tipp-poliitikutele, kes vastutavad riikidevaheliste läbirääkimiste juhtimise eest rahvusvahelise meedia ja avalikkuse tähelepanu.

Lisainfo: Piret Lukk, eesistumise sideisikute nõunik, tel. 693 5228, e-post piret.lukk@riigikantselei.ee.